Akciğer kanseri olan hastalarda metastazın saptanmasında tiyol-disülfit dengesi yol gösterici bir marker olabilir mi?
Could thiol-disulfide balance be a visible marker of metastasis in patients with lung cancer?
- Tez No: 489738
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırmamıza, 12.06.2016 - 12.06.2017 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvurmuş akciğer kanseri olan, İç Hastalıkları/Tıbbi Onkoloji Kliniği ve Göğüs Hastalıkları Kliniği tarafından takibi yapılan 75 hasta dahil edilmiştir. Tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Vücudumuzda tiyol-disülfid dengesi yaşamsal öneme sahiptir. Dinamik tiyol/disülfid denge durumunun; antioksidan savunmada, zararlı maddelerin uzaklaştırılmasında, hücre ölümünde, enzim aktivitelerinin düzenlenmesinde, transkripsiyon ve hücresel sinyal iletimi mekanizmalarında kritik rolleri vardır. Anormal thiol/disülfid denge düzeyleri; diyabetes mellitus, kalp-damar hastalıkları, kanser, kronik böbrek yetmezliği, Parkinson, Alzheimer, Multiple sklerozis ve karaciğer hastalıkları gibi çeşitli hastalıkların oluşmasında etkenlerden biridir. Amacımız; akciğer kanserli hastalarda daha önce hiç kullanılmamış yeni ve kolay bir biyokimyasal test olan tiyol/disülfid dengesine bakılarak metastazların tespit edilme durumunun değerlendirilmesidir. Hastaların yaş ortalaması 62,8±8,6 yıldır. %54,7'si ileri evre akciğer kanseridir. %42,7'si adenokanser, %41,3'ü squamöz hücreli kanser, %13,3'küçük hücreli kanser, %2,7'si ise diğer akciğer kanseridir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in Kırıkkale University Teaching Hospital between the dates of 12.09.2016-12.12.2016(3 months) in 75 patients who came to the hospital due to various reasons and diagnosed with lung cancer and followed up by internal medicine/medical oncology clinic. This research was a descriptive study. Thiol-disulfide balance has vital importance in our body, it has critical roles in antioxidant defense, removal of harmful substances, cell death, regulation of enzyme activities, mechanisms of transcription and cellular signal transduction. It is one of the factors that pathogenesis of various diseases such as diabetes mellitus, cardiovascular diseases, cancer, chronic renal failure, parkinson disease, alzheimer disease, multiple sclerosis and liver diseases. Our aim was to assess availability of thiol-disulfide balance in early detection of metastases in lung cancer patients. Thiol-disulfide balance is a new and easy biochemical test and it never used before in lung cancer patients. The mean age of the patients was 62,8±8,6 years. 54,7 percent of patients were advanced stage lung cancer. The patients diagnosed with adenocarcinoma, squamous cell carcinoma, small cell carcinoma and other cancer types were %42,7;%41,3;%13,3 and %2,7; respectively. 82,7 percent of patients were given chemotherapotics.