Küçük hücreli dışı akciğer kanseri mediastinal evrelemesinde PET- BT'nin yeri ve önemi
Küçük hücreli dişi akciğer kanseri mediastinal evrelemesinde PET- BT'nin yeri ve önemi
  1. Tez No: 272710
  2. Yazar: KORKMAZ BURÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH TOPÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Akciğer kanseri, tüm dünyada her yıl tahmini olarak 1.2 milyon yeni olgunun görüldüğü en önemli sağlık sorunlarından biri olup hem insidansında hem de mortalitesinde belirgin bir artış gözlenmektedir.Akciğer kanserinin tedavi şekli ve kanserin prognozu hakkında en sık tartış-ma konusu olan, mediastinal lenf nodlarına metastaz olup olmadığıdır (N2-N3 Hasta-lık). FDG PET-BT Akciğer kanseri hastalarında tanı, evreleme ve tedavinin etkilerini görüntülemede yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada akciğer kanserli hasta-larda mediastinal lenf nodu evrelendirilmesinde ki yeri ve önemi belirlenmeye çalı-şılmıştır.Postoperatif histopatolojisi KHDAK olan ve klinik evrelemede Toraks BT ve PET-BT tetkik yapılan toplam 91 olgu çalışmaya alındı. Histopatolojik tanı altın standart kabul edilerek BT ve PET-BT'nin duyarlılık, özgüllük, PPD,NPD ve doğru-luk değerleri hesaplanarak karşılaştırıldı.FDG PET-BT' de N2 ve N3 pozitif tespit edilen 26 Olgumuza standart servikal mediastinoskopi yapıldı. 20 olguya mediastinoskopi sonrası anatomik rezek-siyon yapıldı, 6 olguda mediastinoskopiden sonra patolojik N2 saptandı.Klinik evrelendirme, cerrahi sonrası yapılan evrelendirme ile karşılaştırıldı. Bizim çalışmamızda N2-N3 lenf nodu metastazı için PPD'in düşük bulunması nedeniyle tüm şüpheli lenf nodlarından biyopsinin kesin bir ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Buna karşılık PET-BT'nin negatif prediktif değerinin yüksek olması mediastinal lenf nodu negatif olan hastalarda invaziv evreleme yapmadan diğer tedavi seçeneklerin uygulanmasına izin vermektedir. PET-BT şüphelenilmeyen N2 ve M1 hastalıkların saptanmasında yol göstermiştir. Ayrıca lenf nodu metastazını tespitte PET-BT'nin BT'den üstün olduğu ve uzak metastazı saptama da BT'den daha duyarlı olduğu, metastaz olmayan hastaları tespit etmede BT ile benzer oranları olduğu görüldü.Mediasitinal evrelemede PET-BT daha önceki tetkiklere göre çok önemli ek bilgiler sağlamaktadır ve akciğer kanseri için vazgeçilmez bir tanı ve evreleme yön-temidir.
Özet (Çeviri)
Lung carcinoma is one of the most important healht problem with detected 1.2 milion new cases per year in worldwide, both incidence and mortality is getting markedly increased.The most frequent discussion in the way of treatment and prognosis is whether there is lymph node metastasis (N2-N3 disease). FDG PET-CT is used widely in diagnosis, staging and treatment effectiveness of lung carcinoma. In this study it is aimed to determine it's role and importance in mediastinal staging.Mediastinoscopy was performed in 26 patients with N2 or N3 positive in FDG PET-CT. Anatomical resection was performed in 20 cases and pathologic N2 was diagnosed in 6 cases after mediastinoscopy.Clinical staging was compared with surgical staging results. In our study, it was observed that biopsy of suspected lymph nodes was definitely needed because PPD was lower for detecting N2 N3 metastasis. On the other hand, because negative predictive value of PET-CT was higher, it was allowed to perform other treatment methods without invasive staging. PET-CT was useful in detecting unsuspected N2 and M1 disease. Additionally PET-CT was found superior in detecting lymph node metastasis, more sensitive in distant metastasis and similar to find patients without metastasis when compared with CT.PET-CT provides more important additional information in mediastinal staging when compared to other techniques and it is indispensable for diagnosis and staging of lung cancer.