Bronşektazili hastalarda ve sağlıklı kişilerde solunum fonksiyonları, egzersiz kapasitesi ve sağlık statüsünün karşılaştırılması
A comparison of lung function, exercise capacity and health status in patients with bronchiectasis and healthy subjects
- Tez No: 248198
- Danışmanlar: DOÇ. DENİZ İNAL İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Göğüs Hastalıkları, Kardiyoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Chest Diseases, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Erişkin bronşektazili olgularda periferal ve solunum kas zayıflığı, egzersiz kapasitesi, solunum fonksiyonları ve sağlık statüsü ile ilgili çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada, bronşektazili hastalarda solunum fonksiyonları, egzersiz kapasitesi ve sağlık statüsünün değerlendirilmesi ve sağlıklı kişilerle karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya bronşektazi tanısı ile izlenen 20 hasta ve 20 sağlıklı birey alındı. Olguların demografik ve fiziksel özellikleri kaydedildi. Vücut kompozisyonu, solunum fonksiyon testi değerleri, inspiratuar ve ekspiratuar solunum kas kuvveti, periferal kas kuvveti ve enduransı, dispne ve yorgunluk algılaması, egzersiz kapasitesi, fiziksel aktivite düzeyi, anksiyete ve depresyon düzeyi ve sağlık statüsü ölçüldü. Bronşektazili ve sağlıklı olguların fiziksel ve demografik özellikleri birbirine benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
There are few studies investigating peripheral and respiratory muscle weakness, exercise capacity and health status in adult patients with bronchiectasis. The purpose of this study was to assess and compare lung function, exercise capacity and health status between patients with bronchiectasis and healthy subjects. 20 patients with bronchiectasis and 20 healthy subjects were included in this study. Subjects? demographic and physical characteristics were recorded. Body composition, pulmonary function, inspiratory and expiratory muscle strength, peripheral muscle strength and endurance, dyspnea and fatigue perceptions, exercise capacity, physical activity level, anxiety and depression level and health status were assessed. Demographics and physical characteristics were similar in patients with bronchiectasis and healthy subjects (p>0.05).