Amatör futbol oyuncuları ile amatör dövüş sporcularının ayak biyomekanik yapısı ile statik denge becerileri arasındaki ilişki
Relationship between foot-ankle biomechanic structure and static balance ability of amateur football players and combat sports athletes
  1. Tez No: 489774
  2. Yazar: ERTUĞRUL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURPER ÖZBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amatör futbol oyuncuları ile amatör dövüş sporcularında ayak biyomekanik parametrelerinin statik denge ilişkisini değerlendirmek amacıyla hazırlanan bu çalışma Haziran 2017– Ağustos 2017 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Rehabilitasyon Ünitesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 20 amatör futbol oyuncusu (yaş 21.5±1.7yıl, boy 177.3±5.6cm, vücut ağırlığı 71.5±6.9kg) ve 20 amatör dövüş sporcusu (yaş 21.5±1.7yıl, boy 177.3±5.6cm, vücut ağırlığı 71.5±6.9kg) gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların Ayak-Ayak Bileği Segmenti (AAS) biyomekanik parametreleri olan ayak tipi navicular düşme testi ile saptanırken, aktif ayak bileği eklem hareket açıklığı dereceleri, pasif subthalar eklem hareket açıklığı dereceleri, ayakta rahat duruşta calcaneal pozisyon metal gonyometri kullanılarak ölçülmüştür. Katılımcıların statik denge becerileri Flamingo Denge Testi kullanılarak skorlanmıştır. Bunun yanında denge becerisi ile kas kuvveti arasındaki ilişkiyi karşılaştırmak üzere katılımcıların uyluk ve kalf kasları izokinetik maksimum istemli konsentrik kontraksiyon tork değerleri (İMİKKTD) İsomed 2000 cihazı kullanılarak monitorize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in Rehabilitation Unit of Düzce University Health Research and Practice Center in July 2017– August 2017 to investigate relationship between Biomechanical Parameters of Ankle-foot Segment and Static Balance Skill in amateur football players and amateur fight sportsmen. 20 amateur football players (age 21.5±1.7 years, height 177.3±5.6 cm, body mass 71.5±6.9 kg) and 20 amateur fight sportsmen (age 21.5±1.7 years, height 177.3±5.6 cm, body mass 71.5±6.9 kg) participated to the study voluntarily. As Ankle-foot segment biomechanical parameters; foot types were classified using Navicular Drop Test, Active Ankle Range of Motion Degrees, Passive Subthalar Range of Motion Degrees and in Relaxed Standing Calcaneal Position were measured using metal goniometer. Static Balance Skill of participants was scored using Flamingo Balance Test. Furthermore to evaluate relationship between muscle force and static balance skill maximum voluntary concentric contraction torque of thigh and calf muscles scores were monitored using Isomed 2000 device.