1 nci amatör kümede şampiyonluğa ulaşmış futbol takımlarının fizyolojik ve fiziksel kapasitelerinin araştırılması (Ankara uygulaması)
A Study about the physiological and physical capacities of the football teams, who have won 1st amateur football league championship (Conducted in Ankara)
  1. Tez No: 79693
  2. Yazar: H. ESAT ÖZTOP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
67 7. ÖZET Bu çalışma ile, Ankara 1 nci Amatör Küme'de 1997-1998 sezonunda şampiyon olan Kara Kuvvetleri Gücü, Pursaklar Belediyesi ve Ostimspor futbol takımlarından toplam 52 futbolcunun fiziksel ve fizyolojik profilinin belirlenmesi, takımlar ve mevkiler arasında karşılaştırmanın yapılması, fiziksel ve fizyolojik performans durumunun başarıya olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen verilerin analizi için; araştırma grubunu oluşturan 3 takım ve 52 futbolcunun ölçümü yapılan parametrelerinin aritmetik ortalamaları (x), standart sapmaları (SD), minimum ve maksimum değerleri bulunmuştur. Takımların fiziksel ve fizyolojik parametreleri arasındaki ilişkinin anlamlılığı bağımsız gruplarda aritmetik ortalamalar arası farka ait t. testi ile P < 0.01 ve P < 0.05 anlamlılık düzeyinde istatistiksel olarak araştırılmıştır. Aynı şekilde mevkilere göre yapılan analizde de aynı istatistiksel metoddan yararlanılmıştır. Araştırmaya katılan 52 futbolcuda ölçümü yapılan fiziksel ve fizyolojik parametrelerin ortalama değerleri; yaş 24.40 ± 3.53 yıl, boy uzunluğu 1.76 ± 4.97 m, vücut ağırlığı 70.96 ± 6.08 kg, pençe kuvveti sağ el 49.54 ± 5.31 kg, sol el 47.08 ± 5.88 kg, vücut yağ oram 7.77 ± 1.70, anaerobik güç 105.71 ± 17.68 kg.m/sn, aerobik güç 48.97 ± 5.63 ml/kg/dk, vital kapatise 4910 ± 648.25 mi, 30 m sürat 4.60 ±0.19, esneklik 30.39 ± 4.83 cm olarak tespit edilmiştir.68 Ölçümü yapılan parametrelere göre takımlar arasında; yaş, pençe kuvveti (sol el), aerobik güç, sürat, vital kapasite ve esneklikte istatistik açıdan anlamlı farklar bulunurken, vücut ağırlığı, boy uzunluğu, sağ el pençe kuvveti, vücut yağ oranı, anaerobik güç parametrelerinin ortalamaları arasında istatistik açıdan anlamlı arklar tespit edilememiştir. Mevkilere göre yapılan karşılaştırmalar orta saha (16), hücum (15) ve savunma (15) oyuncuları arasında yapılmış istatistik açıdan, savunma ve hücum oyuncularının vücut ağırlığı dışında istatistik açıdan anlamlı farklar bulunamamıştır. Kalecilerin (6) fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin ortalamaları ile diğer mevkilerin mukayesesi yapıldığında; kalecilerin boy, vücut ağırlığı, esneklik, vücut yağ oranlan, pençe kuvveti, anaerobik güç ortalamaları diğer mevkilere göre yüksek, aerobik güç, sürat, vital kapasite ortalamalannm ise daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Takımların ölçülen fiziksel ve fizyolojik parametreleri ile elde ettikleri basan arasında anlamlı bir ilişki olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
69 8. SUMMARY In this study, the physical and physiological profiles of 52 soccer players from“Kara Kuvvetleri Gücü”,“Pursaklar Belediyesi”and“Ostimspor”soccer teams which became the champions of Ankara 1 st Amateur League in 1997-1998 season, were determined. Camparisons were also made among teams and among positions. The examination of effect of physical and phsiological performance upon success was also aimed. To analyze the data obtained throughout the stdy, the minimum and maximum values, standard deviations (SD), and arithmetic avarage (x) of parameters of 52 soccer players and 3 teams were measured. The significance of the correlation among physical and physiological parameters of the teams were statistically examined at P < 0.01 and P < 0.05 significance level with the t. test related to the difference between arithmetic averages of independent groups. The same statistical analysis was also used in the analysis of positions. The average values of the measured parameters for the 52 soccer players were as follows: Age 24.40 ± 3.53 years, height 1.76 ± 4.97 meters, weight 70.96 ± 6.08 kg, right hand grip 49.54 ± 5.31 kg, left hand grip 47.08 ± 5.88 kg, body fat 7.77 ± 1.70 %, anaerobic power 105.71 ± 17.68 kg.m/sec., aerobic power 48.97 ± 5.63 ml/kg/min., vital capacity 4910 ± 648.25 ml, 30 m speed 4.60 ±0.19 sec, flexibility 30.39 ± 4.83 cm.70 While teams were found to be significantly different in terms of the parameters age, left hand grip, aerobic power, speed, vital capacity and flexibility; there was no significant difference among them in terms of weight, height, right hand grip, body fat and anaerobic power. Except for the weight of defender or forward players no significant differences could be detected among the mid field (16) forwards (15) and defenders (15). When physical and physiological parameters of goal keepers (6) were compared to those of other positions, their height, weight, flexibility, body fat, hand grip, anaerobic power were found to be higher than others, whereas their aerobic power, speed and vital capacity were lower. It was observed that there is a significant correlation between the measured physical-physiological parameters and their success level.