The effects of acute and chronic diphenhydramine and cetirizine use on learning and memory in rats
Akut ve kronik difenhidramin ve setirizin ilaç kullanımının sıçanlarda öğrenme ve bellek üzerine etkileri
  1. Tez No: 489773
  2. Yazar: SADIK TAŞKIN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIRIM SARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Antihistaminik ilaçlar alerji, nezle ve uykusuzluk gibi birçok endikasyonu olan ve çok yaygın olarak kullanılan bir ilaç grubudur. Bu ilaçların santral sinir sistemi yan etkileri yaptığı bilinmesine rağmen öğrenme ve bellek gibi bilişsel fonksiyonlar üzerine etkileri tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada in vivo hipokampal alan potansiyeli kayıtları kullanılarak akut ve kronik setirizin ve difenhidramin tedavisi ile gelişen nöroplastisite değişikliği etkileri incelendi. Difenhidraminin antimuskarinik etkilerini değerlendirmek için ise skopolamin kullanıldı. Ayrıca, setirizinin kognitif performans üzerinde etkilerini araştırmak için davranış deneyleri yapıldı. Setirizinin patofizyolojik koşullardaki etkilerini araştırmak için de bir REM uyku yoksunluğu modeli kullanıldı. Difenhidramin ve setirizin akut kullanımı kısa dönem plastisitenin potansiyasyon fazlarını engelledi ancak kronik kullanımda bu etkiye tolerans gelişti. Uzun dönem plastisite deneylerinde setirizin tüm gruplarda LTD'yi ve kronik tedavi grubunda LTP'yi inhibe etti. Akut ve kronik setirizin tedavisi sonrası yapılan davranış deneylerinde anlamlı bir sonuç alınamadı. Bu sonuçlar setirizinin uzun dönem plastisite üzerine difenhidraminin oluşturamadığı etkileri olduğunu göstermektedir. Bu bulgulara göre, setirizin hipokampal devreleri H1 reseptör blokajı dışında daha önce bilinmeyen bir mekanizma ile etkiliyor olabilir. Uyku yoksunluğu sırasında setirizin kullanımı kognitif bozukluklara karşı koruyucu olabilir.
Özet (Çeviri)
Antihistamines are one of the most widely used drug groups in various indications such as allergy, common cold and insomnia. Although these drugs are known to cause central nervous system side effects, their effects on cognitive functions such as learning and memory are not fully elucidated. We used in vivo hippocampal field potential recordings to assess the neuroplasticity changes caused by acute and chronic diphenhydramine and cetirizine treatment. Scopolamine is also used to assess the antimuscarinic effects of diphenhydramine. Furthermore, behavioral experiments were conducted to investigate the effect of cetirizine on cognitive performance. An REM sleep deprivation model was used to assess the effects of cetirizine in pathophysiological conditions. Acute use of diphenhydramine and cetirizine affected the potentiation phases of short-term plasticity while chronic treatment caused a tolerance to this effect. In long-term plasticity experiments, cetirizine blocked LTD in all groups and inhibited LTP in chronic treatment. Cetirizine prevented REM sleep deprivation-induced inhibition of LTP. Behavioral experiments with acute and chronic cetirizine treatment yielded no significant results. Our data showed that cetirizine has a significant effect in long-term plasticity that diphenhydramine failed to elicit. Therefore, cetirizine might be affecting the hippocampal circuitry independent of H1 receptor blockage through a previously unknown mechanism. Cetirizine use during sleep deprivation could be protective against cognitive dysfunction.