Transkraniyal manyetik uyarım (TMU) ve hemşirelik bakımı konusunda verilen eğitimin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of provided transcranial magneti̇k stimulation (TMS) and nursi̇ng care education
- Tez No: 489775
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma lisans düzeyindeki hemşirelik 4. sınıf öğrencilerine verilen Transkraniyal Manyetik Uyarım ve hemşirelik bakımı konusunda verilen eğitiminin etkisini değerlendirmek amacıyla yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Batı Karadeniz Üniversiteler Birliğine Bağlı üniversite ve bağlı fakülte ve yüksekokulların hemşirelik bölümü 4. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Ayrıca örneklem hesabına gidilmeden çalışmayı kabul eden öğrencilerin hepsi çalışmaya alınmıştır. Araştırmanın verileri, öğrencilerin özelliklerini belirleyen Tanıtıcı Özellikleri Anket Formu, TMU ve Hemşirelik Bakımı Bilgi Formu ile ön test, son test, üç hafta sonra tekrar test ve Eğitim Değerlendirme Formu uygulanması suretiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik, ortalama, ortanca, min-max, Friedman's Two Way ANOVA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to evaluate the effectiveness of Education level on the Transcranial Magnetic Stimulation (TMS) and Nursing Care given to undergraduate nursing 4th grade students on the semi-experimental basis. The population of the research was the 4th grade students of the Universities affiliated to the Western Black Sea Universities Association. In addition, all students who had completed the questionnaires but not included into the sample count were also included into the population of the research. Research data were collected by administrating; Descriptive Characteristics Surveys identifying the characteristics of the students, TMS and the Nursing Care Information Forms, Pre-training Knowledge Test, Final Test, Postthree weeks Re-Tests and Education Evaluation Forms. Percentage, median, min-max, Friedman's two-way ANOVA statistical analysis were used forData evaluation.