Gençlik hizmetleri ve spor il müdürlüklerindeki insan kaynaklarının etkin ve verimli kullanım düzeylerinin araştırılması (Sakarya ili örneği)
Research of effective and efficiently usage levels of human resources in provincial directorate of youth services and sports (the sample of Sakarya city)
  1. Tez No: 489805
  2. Yazar: OĞUZHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE TÜREGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada Sakarya ili Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerindeki 213 çalışanın kurumlarında insan kaynaklarını etkin ve verimli kullanım düzeyinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın ilk aşaması insan kaynakları yönetimi, etkinlik, verimlilik ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri ile ilgili literatür taramasından oluşmaktadır. Araştırmanın ikinci aşamasında ise insan kaynaklarının ilkeleri ışığında oluşturulmuş ve güvenirliği literatürdeki farklı çalışmalarla test edilmiş ölçek uygulamasından meydana gelmektedir. Hazırlanan ankette personelin insan kaynakları yönetimi ilkeleri ışığında, mevcut durum ve önem dereceleri hakkındaki görüşleri ile ilgili bilgi sahibi olunması amaçlanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde istatistik programı kullanılmış, verilerin frekans tabloları çıkarılıp, Anova, T testi, ve Post Hoc testleri yapılmıştır. Test sonuçlarına göre, cinsiyet, çalışma yılı, yaş durumu, medeni durum, öğrenim durumu ve kurumdaki görevine göre çalışanların iş analizi ve iş tanımları, personel eğitimi ve geliştirme, performans değerleme, iş değerlemesi ve ücretleme, kariyer yönetimi, motivasyon yönetimi, sosyal yardım ve hizmetler, personel sağlığı ve güvenliğine ilişkin görüşleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığı ve insan kaynaklarını etkin ve verimli kullanım düzeyleri incelenmiştir. İnceleme sonucunda öğrenim durumu ve kurumdaki görevine göre farklı boyutlarda istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the research of effective and efficiently usage levels of human resources of 213 employees of Provincial Directorate of Youth Services and Sports in their institutions has been aimed. The first stage of research has formed by literatüre search about human resources management, effectiveness, efficiency and Provincial Directorate of Youth Services and Sports. In the second stage of the research, it has formed by scale application which has been formed in the light of human resources principles and of which reliability has been tested with different studies in the literatüre. The survey that has been formed, in the light of the human resources management principles of staff , it has been aimed to have knowledge about their opinions about the current situation and significance levels. In the evaluation of the received datas statistical software has been used, the frequency tables of data has been formed, ANOVA, t-test and post hoc tests has been done. According to the test results, it has been researched if there is a significant difference statiscally among the opinions relating to job analysis and job definition, employee training and development, performance valuation, job evaluation and charging,career management, motivation management,social relief and services,occupational health and safety of the employees rergarding with their gender,working year, age, marital status, educational background and institution service and efficiently usage levels. It has been detected in the research results that, according to educational background and position in the institution there are significant differences in different dimensions statistically.