Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi merkez kampüsünde çalışan hemşirelerin meme kanseri ve kendi kendine meme muayenesi konusundaki bilgi düzeylerinin ve uygulama durumlarının belirlenmesi
Determination of breast cancer and breast self-examination of knowledge level and practice position of nurses employed in Sakarya University Training and Research Hospital central campus
- Tez No: 489804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA SENİH MAYDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez Kampüsünde çalışan hemşirelerin meme kanseri (meme Ca) ve kendi kendine meme muayenesi (KKMM) hakkında bilgi durumlarını ölçmek ve uygulama durumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma verileri literatüre uygun olarak geliştirilen; katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini, meme Ca hakkında bilgi düzeylerini, KKMM hakkında bilgi düzeylerini ve uygulama durumlarını içeren 52 sorulu anket formu uygulanarak toplanmıştır. Araştırma 125 hemşire üzerinde uygulanmıştır. Hemşirelerin %43,2 si bekar, %55,2 si evli, %1,6 sı boşanmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin meme kanseri risk faktörleri içinde en fazla bilgi sahibi oldukları faktör ailede meme kanseri olması %92,8 oranında, en az bilgi sahibi oldukları faktör ise erken adet görme %32 oranında tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin %48 i KKMM si uygulamasını adetin 5-7 günlerinde yaptıkları, %8 inin hiç yapmadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda; hemşirelerin meme ca belirtilerini bildikleri ancak meme ca risk faktörlerini bilmedikleri ve KKMM uygulamasını düzenli yapmadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been applied to determine information about measuring the status and implementation status of the nurses who employed in Sakarya University Training and Research Hospital Central Campus regarding breast cancer (BreastCa) and breast self-examination (BSE). Research data developed in accordance with the literature, participants' socio-demographic characteristics, the level of knowledge about breast ca, including the level of knowledge about BSE and the applicaton state in collected by 52 question questionnaire. The study was performed on 125 nurses. 43,2% of total nurses were single, 55,2% were married, 1,6% divorced. Factors that most of the surveyed nurses has knowledge of risk factors for breast cancer is breast cancer comes from the family 92,8%; the factor that they are the leastin formed early menstruation 32%. 48% of surveyed nurses making their BSE application in 5-7 days of monthly period, it was found that 8% never do. The result of research; nurses are aware of the symptoms of breast ca however they are not aware breast ca risk factors and also determined that they do not apply BSE in regular way.