Cavitas nasi morfometrisinin stereolojik metodla değerlendirilmesi
The evaluation of nasal cavity morphometry by stereological method
- Tez No: 489820
- Danışmanlar: PROF. DR. PİRAYE KERVANCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, cavitas nasi ve içindeki yapıların morfometrik ölçümlerini yapmak, hacimsel değerlerini stereolojik metodla değerlendirmektir. Bölgenin anatomisiyle ilgili yapılacak klinik uygulamalara referans niteliğindeki verilerle katkı sağlanacaktır. Bu amaçla, 8-59 yaş aralığındaki 200 sağlıklı bireyin Konik-Işınlı Bilgisayarlı Tomografi görüntüleri retrospektif olarak değerlendirildi. Bu görüntüler üzerinde apertura piriformis yüksekliği ve genişliği, concha uzunlukları ve hacimleri, concha nasi inferior ile lamina cribrosa arası mesafe, cavitas nasi yüksekliği, genişliği ve hacmi, septum nasi uzunluğu ve hacmi, septum nasi maksimal genişliği (SNG), septum nasi deviasyon açısı (SDA), septum nasi arka kenar uzunluğu (SNAU), choanae genişliği (ChG), yüksekliği (ChY), palatum durum uzunluğu (PDU) ölçüldü. Septum nasi, sol ve sağ cavitas nasi, sol ve sağ concha nasi inferior, sol ve sağ concha nasi media hacimleri sırasıyla 4.99±1.51 cm³, 7.44±2.93 cm³, 7.68±2.99 cm³, 3.10±1.11 cm³, 3.04±1.02 cm³, 1.32±0.56 cm³, 1.28±0.49 cm³ bulunmuştur. Tüm parametrelerin yaş grupları ve cinsiyetler arasındaki farklılıkları incelendi. Hacmi ölçülen yapıların hacimsel oranları hesaplandı. PDU, SNG, SDA, ChG, SNAU, concha nasalis superior uzunluğu (CNSU) ölçümlerinde yapılar cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0.05). PDU, ChY, ChG, SNAU, CNSU ölçümlerinde yapıların yaşa bağlı olarak istatistiksel anlamlı bir farkı bulunmamaktadır (p>0.05). Çalışmadaki veriler, cavitas nasi ile ilgili patolojik durumların tedavisinin değerlendirilmesi ve tedavinin planlanması aşamalarında, preoperatif değerlendirmelerde, özellikle diş hekimliğinde, kulak burun boğaz ve plastik cerrahi alanlarında tedavi öncesi ve sonrası değerlendirmelerle ilgili olarak klinisyenlere yardımcı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make morphometric measurements of nasal cavity and the inside and to evaluate their volumetric values with stereological method. This will contribute to the clinical practices about the anatomy of this region. For the purpose, cone-beam computed tomography images of 200 healthy individuals aged between 8-59 years were retrospectively evaluated. Piriforme aperture heigth end width, concha length and volume, distance between concha nasi inferior and lamina cribrosa, nasal cavity heigth, width and volume, nasal septum length and volume, nasal septum posterior length, nasal septum deviation angle, hard plate length were measured on the images. The mean volumes of nasal septum, left and right nasal cavity, left and right inferior nasal conchae, left and right medial nasal conchae are 4.99±1.51 cm³, 7.44±2.93 cm³, 7.68±2.99 cm³, 3.10±1.11 cm³, 3.04±1.02 cm³, 1.32±0.56 cm³, 1.28±0.49 cm³ respectively. The mean values of the structures according to age and sex were obtained. Differences between the groups and genders of all parameters were examined. The volumetric rates of the measured volumes were calculated. The measurements of PDU, SNG, SDA, ChG, SNAU, CNSU do not have statistically significant differences according to age and sex (p>0.05). There is no statistically significant difference in the measurements of PDU, ChY, ChG, SNAU, CNSU depending on age (p>0.05). The obtained data in the study may assist clinicians for evaluating the treatment of pathological conditions related to the nasal cavity and in the planning of treatment, planning preoperational evaluations especially in dentistry, otorhinolaryngology and plastic surgery fields before and after treatment.