Morphological and topographical anatomy of nutrient foramen in the lower limb long bones
Alt ekstremite uzun kemiklerinde foramen nutricium'larin morfolojik ve topografik anatomisi
- Tez No: 489821
- Danışmanlar: PROF. DR. PİRAYE KERVANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Foramen nutricium'lar uzun kemiklerin önemli anatomik özellikleridir. Arteria nutricia'ların giriş yerleri ile birlikte kırılmalara hassas olan zayıf alanların belirlenmesine yardımcı olması nedeniyle foramen nutricium çalışmaları tıbbı açıdan önemlidir. Bu çalışmada, femur, tibia ve fibula'daki foramen nutricium'ların sayılarının ve yerlerinin belirlenmesi, bunların boyutları yönleri ve obliliklerinin incelenmesi amaçlandı. İki yüz altmış beş yetişkin insan alt ekstremite kemiği incelendi. Foramen nutricium'ların yönleri, obliklikleri çıplak gözle incelendi ve büyüklükleri 20 gauge ve 24 gauge iğneler ile belirlendi. Şekilleri çıplak gözle gözlemlenerek; oval ve yuvarlak tip olarak ayrıldı. Foramen nutricium'ların yerleşimi, kemiklerin üst, orta ve alt üçte bir segmentinde olmasına göre belirlendi ve foraminal indeks hesaplanarak doğrulandı. Çalışmamızda örneklerin %79'unda tek bir foramen nutricium bulundu. Foramen nutricium'ların %96'sından fazlasının yönleri dizin ters yönüne doğru idi. Femoral foramen nutricium'ların %87'si orta 1/3 segmentte, tibial foramen nutricium'ların %72'si proksimal 1/3 segmentte ve fibular foraman nutricium'ların %98'i orta 1/3 segmentte yerleşmişti. Genel olarak, incelenen kemiklerin distal üçte birlik bölümünde foramen nutricium bulunmadığı tespit edildi. Çalışmamızın bulguları, literatürdeki birçok çalışmanın bulgularıyla uyumludur. Çalışmamızdaki bulgular foramen nutricium ile ilgili patolojik durumların değerlendirilmesi, bu bölgede yapılacak uygulamalar ile ilgili tedavilerin planlanması ile ilgili klinisyen ve cerrahlara yardımcı olabilecektir. Bununla birlikte literatüre referans değerler sağlayarak temel ve klinik bilimlere kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nutrient foramina are important anatomical characteristics of long bones and help in determining the entry site of nutrient arteries and the weak areas that susceptible to fractures and hence study of the nutrient foramen is important in medical field. This study aimed to determine the number and positions of nutrient foramina of femur, tibia and fibula and to observe their sizes, direction and obliquity. Two hundred sixty five adult human bones of the lower limbs were observed. Nutrient foramina were identified with naked eyes and their direction, obliquity and size were determined by 20 and 24 gauge needles. Shapes were observed with naked eye and allotted to oval and round types. The location of the nutrient foramina were determined in relation to upper, middle and lower third segment of the bones and was validated by calculating foraminal index. Our study found 79% of specimens with a single nutrient foramen. More than 96% of the nutrient foramina were directed away from the knee. Eighty seven percent of the femoral nutrient foramina were located in the middle third, 72% of tibial nutrient foramina were located in the proximal third while 98% of the fibular nutrient foramina were located in the middle third of the specimens. Overall, no nutrient foramen was found to be present on the distal third of the bones studied. Our study findings are in accordance to the findings from several research studies. The assessment of pathological conditions associated with the findings of foramen nutricium in our study may help clinicians and surgeons in planning treatments for applications to be performed in this region. However, it is thought that literature will be a source for basic and clinical sciences by providing reference values.