Gaziantep AMATEM'de bağımlılık tedavisi gören hastaların ilk yatışı ile taburculuklarında tedavi motivasyonlarının ve madde kullanımına ilişkin inançlarının karşılaştırılması
Comparison of beliefs about substance use and treatment motivations at the first admission and dischange of patients under addiction treatment in Gaziantep AMATEM
- Tez No: 489826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMATEM biriminde yatarak tedavi gören hastaların kliniğe ilk kabullerinde ve taburculuklarında tedavi motivasyonlarının ve madde kullanımına ilişkin inançlarının karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Gaziantep 25 Aralık Devlet Hastanesi Ahmet Şireci AMATEM Kliniğine tedavi için başvuran DSM-5'e göre madde kullanım bozukluğu tanısı almış hastalar araştımanın evrenini, araştırma kriterlerine uyan 173 hasta ise çalışma kapsamına alınmıştır. Veriler, hastaların ilk AMATEM'e yatışlarında ve taburculukları sırasında iki aşamada, yüzyüze görüşülerek, Tanıtıcı Bilgi Formu, Tedavi Motivasyonu Anketi (TMA), Madde Kullanımı İle İlgili İnançlar Ölçeği (MKİÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerinin değerlendirilmesinde; yüzdelik, ortalama, standart sapma, korelasyon analizi ve t-testi kullanılmıştır. Hastaların yaş ortalamaları 28.19±7.38'dir. Hastaların daha önce yatarak tedavi görme sayısı en fazla 14 kez olup ortalama 2.66±2.67, yatarak tedavi sonrası temiz kalma süresi en az 1 ay, en fazla 60 ay olup ortalama 7.02±10.81 ay olarak belirlenmiştir. Hastaların %42.8'inin daha önce yatarak tedavi gördüğü, %86.1'inin kendi kendine maddeyi bırakma denemesi olduğu saptanmıştır. Hastaların tedavi tamamlandıktan sonraki TMA toplam puan ortalamasının ilk yatıştaki puan ortalamasına göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted to comparison of the treatment motivation and beliefs about substance use of inpatients who are treated at Gaziantep ASATEC unit in the first hospitalization and discharge. All the patients diagnosed as substance use disorder according to DSM-V who apply to Ahmet Şireci ASATEC unit of 25 Aralık Satate Hospital in during the research constitute the research population. The sample of the research has been consisted of 173 patients who are suitable for the criteria of the research. The data has been collected by using Descriptive Information Form, Treatment Motivation Questionnaire (TMQ) and Beliefs About Substance Use Questionnaire (BSU) by face-to-face interviews with patients as two stage in the first hospitalization and discharge. Percentile, arithmetic mean, standard deviation and correlation analyzes and t-test were used to evaluate data. Mean age of the patients was 28.19±7.38. The number of hospitalization before was no more than 14 times and mean number was 2.66±2.67. The minimum time that patients didn't use substance after in patient treatment was 1 month, the maximum time of that was defined 60 months and mean time of that was defined 7.02±10.81 months. It was defined that 42.8% of the patients were hospitalization before and 86.1% of the patients tried to stop using substange by oneself. TMQ total scores of patients were significantly higher at the end of treatment compared to first admission (p0.05).