Alkol ve madde kullanım bozukluğu olan bireylerde tedavi motivasyonunun içselleştirilmiş damgalanma ve algılanan sosyal desteğe göre incelenmesi
Investigation of treatment motivation according to internalized stigma and perceived social support in individuals with alcohol and substance use disorders
- Tez No: 696776
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SÜTÇİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, alkol madde kullanım bozukluğu olan bireylerde içselleştirilmiş damgalanma ile algılanan sosyal desteğin tedavi motivasyonu ile ilişkisini ve bunlarla ilişkili bazı sosyodemografik değişkenleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi Mersin'de Çematem ve Amatem kliniklerinde ve Gaziantep Amatem kliniğinde 2021 yılında mart ve mayıs ayları arasında yatarak tedavi görmekte olan, araştırmaya dair bilgilendirilen ve araştırmaya katılmayı kabul eden 18-65 yaş aralığındaki 102 hastadan oluşmaktadır. Çalışmada Sosyodemografik Veri Formu, Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Tedavi Motivasyonu Anketi veri toplamak amacı ile kullanılmıştır. Çalışmada toplanan veriler bağımsız örneklem t testi, ANOVA, Kruskal Wallis-H Testi ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon Analizi yöntemi, yordama düzeyini incelemek için ise Çoklu Regresyon Analizi yöntemi kullanılmıştır. Kullanılan madde türü ve yaşadıkları yere göre tedavi motivasyonlarının farklılaştığı araştırmada elde edilen bulgular arasındadır. Bunun yanı sıra aileden alınan sosyal desteğin bireylerin içsel motivasyon ve kişilerarası yardım arama düzeylerine, özel bir insandan alınan sosyal desteğin dışsal motivasyon düzeylerine, sosyal geri çekilmenin ise bireylerin içsel motivasyon düzeylerine pozitif yönlü anlamlı bir katkı sağladığı saptanmıştır. Ayrıca algılanan ayrımcılığın bireylerin kişilerarası yardım arama düzeylerine, kalıp yargıların onaylanma düzeylerinin ise arkadaştan alınan sosyal destek düzeylerine negatif yönde anlamlı bir katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was made to analyze the relationship between perceived social support, internalized stigma and treatment motivation in patients with alcohol and substance use disorder and a few sociodemographic factors related to them. The sample of the study consists of 102 patients who are at 18-65 age range, inpatient in Mersin Çematem and Amatem Clinics and Gaziantep Amatem Clinic between March and May 2021. They were informed about the research and accepted to be part of it. Sociodemographic Data Form, Internalized Stigma Scale in Mental Ilnesses, Multidimensional Perceived Social Support Scale and Treatment Motivation Questionnaire are used to collect data. T test, ANOVA, Kruskal Wallis-H test and Mann-Whitney U test were used in this research. Pearson Correlation Analysis method was used to determine the relationship between variables, and Multiple Regression Analysis method was used to determine the regression levels. The treatment motivation levels differ according to the type of substance used and the the place they live are among the findings of the study. It is stated a positive contribition social support from the family to the internal motivation and interpersonal help-seeking levels of individuals, social support from a special person to the extrinsic motivation levels, and social withdrawal contributed positively to the intrinsic motivation levels of the individuals. It is also stated a negative contribition individuals' interpersonal help seeking levels to perceived discrimination levels, social support levels received from friends to the approval levels of stereotypes.