Trikalsiyum fosfat, hidroksilapatit ve pyrostun yeni kemik yapımına etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 19084
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA TÜRKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
-70- ÖZET TCP, HA ve pyrostun yeni kemik yapımına etki sinin incelenmesini amaçlayan deneysel çalışmada 30 adet kobay deney hayvanı olarak kullanılmıştır. Kobayların sağ ve sol alt çenelerine açılan kavitelerin bir kısmı TCP, HA ve pyrost ile doldurul muş, diğer bir kısmı ise kontrol def ekti olarak boş bırakılmıştır. 7, 14 ve 2 8 günlük periyodlarda histopatolojik değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuçta, her üç materyalin de doku ile uyumlu ve normal kemik iyileşmesiyle kıyaslandığında kemik iyileşmesine olumlu etkileri olan maddeler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
- 71 - SUMMARY The effects of TCP, HA and pyrost on new boneformation in 30 guinea-pigs have been investigated histopathologically in this study. A total of 120 experimentally produced bone cavities in the right and left mandibles have been used för the study. HA and pyrost were placed in 60 experimental cavities of the right mandibles. While 30 of experimental cavities of the left mandibles were filling with TCP, remaining vere left empty as control sideş. Histopathological evaluations were made 7,14th and 28th days. it was found that TCP, HA and pyrost had positive effects on bone healing when compared with the control sides.