Şizofreni ve benzeri psikotik bozukluk tanısı almış hastalara taburculuk döneminde ilaç tedavisine uyuncunu arttırmaya yönelik olarak verilen ilaç eğitiminde klinik eczacının rolü
The role of the clinical pharmacist in drug education for increasing compliance with drug therapy in the period of discharge with the diagnosis of schizophrenia and other psychotic disorders
- Tez No: 489843
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇE ÇELİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Şizofreni ve diğer psikotik bozukluk tanılı hastalarda hastalığın şiddetlenmesiyle birlikte taburculuk sonrası dönemde ilaç tedavisine tam olarak uyulamaması hastaların kendileri, aileleri ve psikiyatride çalışan sağlık personeli için büyük bir sorundur. Bu prospektif çalışmada, klinik eczacının taburculuk anında verdiği yazılı ve sözlü ilaç eğitiminin (ilaç rengi ve şekli, etkileşimleri, yan etkileri, vb.) ilaç uyuncu üzerinde etkili olup olmadığı değerlendirilmiştir. 1 Eylül 2016 ve 12 Haziran 2017 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri yatan hasta servisine yatışı yapılan, ICD-10 tanı kriterlerine göre şizofreni, şizoafektif bozukluk, şizotipal kişilik bozukluğu veya akut şizofreni benzeri psikotik bozukluk tanısı alan 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalığın şiddetini, ilaç yan etkilerini ve ilaç uyuncunu değerlendirmek amacıyla bir takım ölçekler hastalara uygulanmıştır (sırasıyla; PANSS; UKU, SAS, BARS, AIMS; MARS ve ROMI). Daha sonra taburculuk döneminde, reçete edilen ilaçların düzenli ve önerilere uygun kullanımının önemi klinik eczacı tarafından vurgulanmıştır. Taburcu olduktan 6-8 hafta sonra, hastalar kontrole çağırılarak yatış esnasında uygulanan ölçekler yeniden uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The inability to achieve full compliance with drug treatment during the post-discharge period with exacerbations in the illness in patients with schizophrenia and other psychotic disorders is a major problem for the patients themselves, their families, and the healthcare staff in psychiatry. In this prospective study, it was aimed to evaluate whether the written and verbal drug education (drug color and shape, interactions, side effects, etc.) given by the clinical pharmacist during the discharge period had an effect on drug compliance. Between 1st September 2016 and 12th June 2017, 40 patients diagnosed with schizophrenia, schizoaffective disorder, schizotypal personality disorder or acute schizophrenia-like psychotic disorder according to ICD-10 diagnostic criteria who were admitted to Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Psychiatry Inpatient Service, were involved in this study. A number of scales were used to evaluate the severity of illness, drug side effects and drug compliance respectively; PANSS; UKU, SAS, BARS, AIMS; MARS and ROMI. It has been emphasized during discharge to the patients by the clinical pharmacist that how important administering the prescribed medicines regularly and as directed. Six to 8 weeks after discharge, the patients were invited to be reevaluated using the scales applied during admission.