Gebelikte fiziksel aktivite düzeyi ile cinsel fonksiyon arasındaki ilişkinin incelenmesi ve gebelikte cinsel yanıt envanteri'nin Türkçe geçerlik ve güvenirliğinin araştırılması
Investigation of the relationship between physical activity level and sexual function in pregnancy and investigation Turkish validity and reliability of pregnancy sexuality response inventory
- Tez No: 489851
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, kadınlarda gebelik döneminde cinsel fonksiyon seviyesini değerlendirmek amacıyla geliştirilen Gebelikte Cinsel Yanıt Envanteri (GCYE)'ni Türkçe'ye uyarlamak, geçerlik ve güvenirliğini araştırmak ve gebelikte fiziksel aktivite düzeyi ile cinsel fonksiyon arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 29,5 ± 4,8 yıl olan, obstetrik ve tıbbi komplikasyonu olmayan 139 gebe katıldı. Olguların demografik özellikleri ve gebeliğe ait şikayetleri kaydedildi. İlk olarak GCYE'nin Türkçe'ye uyarlaması yapıldı. Güvenirlik araştırması için ölçek olgulara 1 hafta sonra tekrar uygulandı. Alt boyutları oluşturan maddelerin en küçük ICC (Intraclass Correlation Coefficient) değerleri 0.575 ve 0.595 olup GCYE gebelik öncesi bölümü için ICC=0.908 ve gebelik dönemi için ICC=0.936 (p< 0.05) olarak bulundu. İç tutarlılık Cronbach's 𝛼 ile gebelik öncesindeki alt boyutları için 0.709 ve gebelik dönemindeki alt boyutları için 0.862 olarak belirlendi. Güvenirlik analizinde alt faktörlerin ölçeğe katkısının araştırılması sonucu tüm alt faktörlerin ölçeğin bütününü temsil ettiği belirlendi. Geçerlik analizinde, kriter geçerliği için Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (KCİÖ) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate the validity and reliabilityCTurkish version of Pregnancy Sexual Response Inventory (PSRI) which was developed to assess the level of sexual function and assess the relationship between physical activity and sexual function during pregnancy. 139 pregnant women with a mean age 29,5 ± 4,8 years and no obstetric and medical complications were participated in this study. First of all, PSRI was adapted to Turkish. For the reliability of the PSRI, the scale was re-applied after 1 week to 139 pregnant women. The smallest ICC of items making up the subscale was 0.575 and 0.595. The total score of GCYE before pregnancy was ICC=0.908 and during pregnancy was ICC=0.936. The internal consistency (Cronbach's α) was determined 0.709 for total score of before pregnancy, 0.862 for total score of during pregnancy. As a result of investigating the contribution of 10 sub-factors on the scale, all the sub-factors represented the whole scale. Criterion validity was made in the analysis of the validity of the scale by using Female Sexual Function Index (FSFI). To investigate validity, correlation between sub-dimensions of FSFI (desire, arousal, orgasm, satisfaction, dyspareunia) and sub-dimensions of PSRI was found (r=0.416, r=0.451, r=640, r=0533, r=0.516) statistically significant and moderate.