Diz osteoartritli kadınların tamamlayıcı ve alternatif tedavi kullanım ve semptom-fonksiyonel durumlarının belirlenmesi
The determination of complementary and alternative medicine using and symptoms - functional status in women with knee osteoarthritis
- Tez No: 489852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİSUN KAPUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Hospitals, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma diz osteoartritli kadınların tamamlayıcı ve alternatif tedavi kullanım sıklığı ve semptom-fonksiyonel durumlarının belirlenmesi amacıyla, tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniği ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniğine başvuran, diz osteoartrit tanısı almış 255 kadın hasta oluşturmuştur. Çalışmanın verileri, araştırmacı tarafından literatür incelenerek geliştirilen Tanıtıcı Bilgiler Formu ve Diz İncinme ve Osteoartrit Sonuç Skoru Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda; araştırma kapsamına alınan diz osteoartritli kadınların %22'sinin (n=56) tamamlayıcı ve alternatif tedaviye başvurduğu ve başvuran hastaların %75'inin bitkisel destek tedavisini kullandığı, %55,4'ünün çevre tavsiyesi ile bu yönteme başvurduğu, %83,9'unun ise kullandığı yönteme ilişkin sağlık personeline bilgi vermediği belirlenmiştir. Tamamlayıcı ve alternatif tedavi kullanan hastaların ağrı ve günlük yaşam aktivite puan ortalamalarının, kullanmayan hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p=0,003).
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive study is to determine the symptom and functional status of women with knee osteoarthritis using or not they undergo complementary and alternative medicine. Study sample consists of 255 patients admitted to the Physical Therapy and Rehabilitation Outpatient Clinic of Atatürk Training and Research Hospital and to the Physical Therapy and Rehabilitation Outpatient Clinic of Ankara Training and Research Hospital of the University of Health Sciences. Data were collected using Data Sheet developed by the researcher based on literature review and the Scale of Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score. Descriptive statistics, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test and Bonferroni correction were used to analyze the data. Results show that 22% of participants use complementary and alternative medicine and 75% of them prefer herbal treatments. 55.4% of the them have turned to herbal treatments with advice from relatives, friends etc. 83.9% of the participants do not inform healthcare personnel regarding the treatments they receive. Pain scores of patients using complementary alternative medicine are statistically significantly higher than those not using complementary and alternative medicine (p =0.003).