Erişkin kas hastalarında oturmadan ayağa kalkma aktivitesinin çevresel, biyomekanik faktörler ve kas aktivasyonu açısından incelenmesi
The examination of sit to stand activity at adult patients with muscle disease in terms of environmental, biomechanical factors and muscle activation
- Tez No: 489850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma erişkin kas hastalarında oturmadan ayağa kalkma aktivitesini, çevresel faktörler (oturma yüksekliği, oturulan zeminin sertliği gibi), kas kuvveti, kas aktivasyonu, biyomekanik faktörler açısından incelemek ve sağlıklı yaşıtları ile karşılaştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 30,47± 10,37 olan 15 kas hastası birey ve yaş ortalaması 29,60 ±7,46 olan 15 sağlıklı birey dâhil edildi. Bireylerin demografik bilgileri kaydedildikten sonra; oturmadan ayağa kalkma sırasında kas aktivasyonları (yüzeyel elektromiyografi), eklem hareket açıları ve oturmadan ayağa kalkma süreleri (kinematik ölçümler) değerlendirildi. Oturmadan ayağa kalkmayı etkileyebilecek diğer faktörler açısından bireylerin ayak- ayak bileği karakteristikleri (Naviküler Düşme Testi, subtalar açı ölçümü, ayak uzunluk ölçümü, metatarsal genişlik ölçümü, Ayak Postür İndeksi), kas kuvveti (hand-held dinamometre), kas kısalıkları (kas kısalık testleri), denge (Zamanlı Kalk ve Yürü Testi), alt ekstremite fonksiyonel kuvveti (5 Tekrarlı Otur-Kalk Testi), motor fonksiyonlar (Motor Fonksiyon Değerlendirme Ölçeği) ve gövde kontrolü (Gövde Bozukluk Ölçeği) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate sit to stand activity at adult patients with muscle disease in terms of environmental factors (seat height, seat hardness etc.), muscle strength, muscle activation, biomechanical factors and comparison with healthy peer. Fifteen patient with muscle disease whose mean age of 30.47±10.37 years and 15 healthy individuals whose mean age of 29.60±7.46 years were included. After the demographic informations of the individuals were recorded; muscle activation (superficial electromyography), range of motion and sit to stand duration (kinematic measurements) were assessed during standing. In terms of other factors that may affect standing, the individual's foot-ankle characteristics (Navicular Drop Test, subtalar angle measurement, foot length measurement, metatarsal width measurement, Foot Posture Index), muscle strength (hand-held dynamometer), muscle shortness (muscle shortness test), balance (Time Up Go Test), lower extremity functional strength (Five Repetition Sit to Stand Test), motor functions (Motor Function Measure Scale) and trunk control (Trunk Impairment Scale) were evaluated.