Purdue pegboard ve jebsen taylor el fonksiyon testlerinin psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of psychometric properties purdue pegboard and jebsen taylor hand function tests
  1. Tez No: 489862
  2. Yazar: İLKEM CEREN SIĞIRTMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
. Çalışma Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi ve Purdue Pegboard Testinin psikometrik özelliklerini belirlemek amacı ile planlanmıştır. Çalışmaya Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi ve Purdue Pegboard Testinin geçerliliğini, güvenirliliğini ve kesme değerlerini belirmek için 18-65 yaş arasındaki sağlıklı ve el yaralanması geçiren bireyler dahil edilmiştir. Yaş ortalamaları 38,4810,04 yıl olan 162 (98 kadın; 64 erkek) sağlıklı bireyin Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi ve Purdue Pegboard Testi değerlendirmeleri aynı koşullarda farklı günlerde iki kez tekrar edilerek yapılmıştır. El yaralanması geçiren bireylere Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi ve Purdue Pegboard Testi yanı sıra kavrama kuvveti değerlendirmesi yapılmış ve özrü değerlendirmek için DASH-T anketi uygulanmıştır. Yaş ortalamaları 40,4412,9 yıl olan 143 (79 kadın; 64 erkek) bireye Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi değerlendirmesi, 37,5112,65 yıl olan 101 (57 kadın; 44 erkek) bireye ise Purdue Pegboard Testi değerlendirmesi yapılmıştır. El fonksiyon testlerinin geçerlilik analizi için hipotez testi, güvenirlik analizi için test tekrar test yöntemi, kesme değeri için ise ROC analizi yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
. The study was planned with the aim of determining the psychometric properties of Jebsen Taylor Hand Function Test and Purdue Pegboard Test. In the study, healthy and hand injured individuals aged 18-65 years are included to determine the validity, reliability and cut-off point of Jebsen Taylor Hand Function Test and Purdue Pegboard Test. One hundred sixty two (98 female; 64 male) healthy participants with a mean age of 38,4810,04 years were evaluated under the same conditions twice on different days with Jebsen Taylor Hand Function Test and Purdue Pegboard Test. Beside Jebsen Taylor Hand Function Test and Purdue Pegboard Test, grip strength was assessed and DASH-T was completed by hand injured participants. One hundred fourty three (79 female, 64 male) patients with mean age of 40.4412.9 years were evaluated with Jebsen Taylor Hand Function Test and, one hundred one (57 female, 44 male) patient with mean age of 37.5112.65 years were evaluated with Purdue Pegboard Test. For validity analysis hypothesis testing, for reliability analysis test re-test method was used and the cut-off point was determined by the ROC analysis method.