Duchenne musküler distrofi'li hastalarda esnekliğin performans üzerine etkisi
The effects of flexibility on performance among patients with duchenne muscular dystrophy
  1. Tez No: 489863
  2. Yazar: LÜTFİYE AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı; Duchenne Musküler Distrofi'li (DMD) çocuklarda esnekliğin performans üzerine etkisini araştırmaktı. Çalışmaya yaş ortalaması 7,77±2,03 yıl olan 30 DMD'li çocuk dahil edildi. Gövdede lumbal ekstansörler ve gövde lateral fleksörlerinin, alt ekstremitede ise hamstring, tensör fasya lata, kalça fleksörleri ve gastrokinemiusun esneklikleri değerlendirildi. Esneklik değerlendirmesinde gövdede otur uzan testi, V-otur uzan testi, Finger Tip to Floor testi (parmak ucu zemin testi) ve gövde lateral fleksiyon esneklik testleri, alt ekstremitede ise hamstring, popliteal açı, kalça fleksörleri, tensör fasya lata ve gastrokinemiusun esneklik testleri kullanıldı. Performans değerlendirmesinde ise 6 dk yürüme testi (6DYT), North Star Ambulasyon Değerlendirmesi (NSAD) ve süreli performans testleri kullanıldı. Çalışmamızda erken evre ambule DMD'li çocuklarda gövde esnekliğinin performans ve ambulasyon ile ilişkili olmadığı bulundu (r>0,2;p>0,05). Alt ekstremitede hamstringler (r=-0,825;p
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of flexibility on performance in children with Duchenne Muscular Dystrophy (DMD). Thirty children with DMD were included with the mean age of 7,77±2,03 years. Flexibility of lumbal extansors and trunk lateral flexors in trunk and flexibility of hamstrings, hip flexors, tensor fascia latae and gastrocnemius muscles in lower extremity were evaluated. In the flexibility evaluation, sit and reach test, V-sit reach test, Fingertip to Floor test and trunk lateral flexion tests for the trunk and hamstring, popliteal angle, hip flexors, tensor fasciae latae and gastrocnemius flexibility tests for the lower extremity were used. Performance was evaulated with 6 minute walk test (6MWT), North Star Ambulatory Assessment (NSAA) and timed performance tests. In our study, trunk flexibility was not correlated with ambulance and performance in children with DMD in early stage ambulation (r>0,2; p>0,05).