Sağlıklı genç yetişkinlerde ayak-ayak bileği karakteristikleri ile lumbopelvik kontrol, denge ve fiziksel performans arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between foot-ankle characteristics and lumbopelvic control, balance and physical performance in healthy young adults
- Tez No: 489868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma sağlıklı genç yetişkinlerde ayak-ayak bileği karakteristikleri ile lumbopelvik kontrol, denge ve fiziksel performans arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya 26 kadın ve 38 erkek olmak üzere yaşları 18 ile 25 arası 64 genç yetişkin dahil edildi. Bireylerin sosyodemografik özellikleri kaydedildikten sonra ayak-ayak bileği karakteristikleri navikular yükseklik testi, navikular düşme testi, ayak postür indeksi, plantar basınç dağılımı analizi ve izokinetik kuvvet dinamometresi ile değerlendirildi. Bireylerin lumbopelvik kontrolünün değerlendirilmesinde ultrasonografik görüntüleme yöntemi ve spesifik endurans testleri kullanıldı. Denge, Biodex Denge Sistemi ve tek bacak denge testi ile fiziksel performans ise dikey sıçrama testi, side step testi ve mekik koşu testi ile değerlendirildi. Çalışma sonunda arka ayak pronasyonu arttıkça oluşan düşük medial longitudinal arkın ve ayak medial kısmında artan tepe basınçların m. transversus abdominis ve m.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate of the relationship between foot-ankle characteristics and lumbopelvic control, balance and physical performance in healthy young adults. A total of 64 young adults, 26 females and 38 males between 18 and 25 years old, were included in study. Foot-ankle characteristics were assessed by navicular height test, navicular drop test, foot posture index, plantar pressure analysis and isokinetic strength dynamometer after the sociodemographic characteristics of the individuals were recorded. Ultrasonographic imaging method and spesific endurance tests were used for assessment of lumbopelvic control of individuals. Balance was assessed by Biodex Balance System and single leg stance test and physical performance was assessed by vertical jump test, side step test and shuttle running test. It has been found that increased pressure in medial part of foot and low medial longitudinal arch formed by increased rearfoot pronation affected m. transversus abdominis and m.