Yüksek ve düşük dirençli üflemeli çalgı çalan müzisyenler ve sağlıklı kişilerde solunum fonksiyonları ve egzersiz kapasitesinin değerlendirilmesi
Assessment of respiratory functions and exercise capacity in high-resistance and low-resistance musical instruments players and healthy controls
  1. Tez No: 489878
  2. Yazar: DİLARA SAKLICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNAL İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Literatürde üflemeli çalgı çalan müzisyenlerin respiratuar sistemini değerlendiren çalışmalar solunum fonksiyon testi üzerine yoğunlaşmıştır. Bu çalışmalarda müzisyenlerin solunum kas enduransı ve fiziksel kapasiteleri hakkında bir bilgiye rastlanmamıştır. Ayrıca üflemeli çalgı çalan müzisyenlerin enstrümanlarını müzisyene uyguladıkları direnç açısından sınıflandıran bir çalışma bulunmamıştır. Bu nedenle bu çalışmada yüksek dirençli enstrüman çalan (YDEÇ) (korno, klarnet, trompet, trombon, tuba, saksafon) müzisyenler ile düşük dirençli enstrüman çalan (DDEÇ) müzisyenlerin solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti ve enduransı, fiziksel aktivite düzeyleri ve artan hızda mekik yürüme testi (AHMYT) ile değerlendirilen egzersiz kapasiteleri incelenip sağlıklı bireyler ile karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya 10 DDEÇ müzisyen (10 flüt), 15 YDEÇ (iki trompet, iki korno, beş klarnet, üç trombon, iki saksafon ve bir tuba çalan) müzisyen ile 15 sağlıklı birey alındı. Solunum fonksiyonu, solunum kas kuvveti ve enduransı, fiziksel aktivite düzeyleri ve egzersiz kapasiteleri değerlendirildi. DDEÇ ve YDEÇ müzisyenlerin FVC, FEV1, FEV1/FVC, FEF%25-75, PEF değerlerinin, solunum kas kuvveti ve enduransının kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Studies evaluating the respiratory system of musicians who play wind instruments in the literature revolve around the respiratory function test. In these studies, there was no information about respiratory muscle endurance and physical capacities of musicians. Moreover, there was no study to evaluate and classify musicians playing musical instruments in terms of their resistance to musicians. For this reason, respiratory functions, respiratory muscle strength and endurance, physical activity levels and exercise capacities evaluated by incremental shuttle walking test were investigated and compared with healthy individuals in musicians who played high resistance (HR) instrument with musicians playing low resistance (LR) instrument. Ten LR musician (ten flutes), 15 HR (two trumpets, two horns, five clarinets, three trombones, two saxophones and a tuba) musicians and 15 healthy individuals were included in the study. Respiratory function, respiratory muscle strength and endurance, physical activity levels and exercise capacities were evaluated. At the end of the evaluations, FVC (%), FEV1 (%), FEV1/FVC, FEF%25-75 and PEF (%) values of respiratory muscle strength and endurance were higher than the control group (p 0.05).