Epilepsi hastalarında ubikuitin C-terminal hidrolaz-L1 gen polimorfizmi ve epileptik atak sırasında ve remisyon dönemindeki ubikuitin C-terminal hidrolaz-L1 enziminin düzeyinin araştırılması
Epilepsy patients in the ubiquitin c-terminal hydrolase-L1 gene polymorphism and during epileptic attack and remission of ubiquitin C-terminal hydrolase-L1 analysis of the level of enzyme
  1. Tez No: 489887
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL YASAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ubikuitin C-Terminal hidrolaz – L1 (UCH-L1) enziminin epilepsi hastalarında düzeyinin tespiti, epileptik atak (konvulziyon), remisyon dönemi ve sağlıklı bireylere göre değişiminin tespit edilmesi ve epilepsi hastalarında UCH-L1 genin S18Y polimorfizmin araştırılması amaçlandı. Çalışmamızda 80 (E/K= 55/25) epileptik atak, 80 (E/K=39/41) remisyon döneminde epilepsi hastası olan toplam 160 (E/K= 94/66) epilepsi hastası ile 100 (E/K=59/41) sağlıklı gönüllünün UCH-L1 enzim düzeyleri karşılaştırıldı. Ayrıca epilepsi hastaları epilepsi sebebine göre 110 esansiyel (E/K=64/46) ve 50 kazanılmış (E/K=30/20) epilepsi olanların verileri de analiz edildi.
Özet (Çeviri)
It found in almost all the neurons in the central nervous system ubiquitin C-terminal hydrolase - L1 (UCH-L1) and to determine the level of this enzyme levels in epileptic patients, epileptic seizure (convulsions) and remission detection of changes compared to healthy group. Often used in studies aimed to investigate UCHL1 the gene S18Y polymorphism in patients with epilepsy. At this stage 80 (M/F= 55/25) epileptic attacks, 80 (M/F=39/41) patients in remission a total of 160 (M/F= 94/66) epilepsy patients and 100 (M/F=59/41) healthy volunteers UCH-L1 levels were compared. In addition, patients with epilepsy was created as a separate group according to the cause of epilepsy as 110 essential and 50 acquired epilepsy and analyzed the data. Ubiquitin C-terminal hydrolase - L1 enzyme levels of epilepsy patients and healthy group were compared to the results of the analysis 3.8990 (IQR=3.3080-7.2195) ng/mL and were found to have a significantly increased of epilepsy (p=