İntraserebral kanamaya bağlı ateş ile ciddi enfeksiyon ayırıcı tanısında prokalsitonin düzeyinin araştırılması
The research of the procalcitonin level in the diagnosis of severe infection disease with intracerebral bleeding
- Tez No: 489888
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AKBULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yoğun bakım ünitesi (YBÜ)'nde takip edilen, ateşi olan intraserebral kanama tanılı hastalarda santral ateşin tespiti, enfeksiyona bağlı ateşin tanısının erken konulması morbidite ve mortaliteleri yüksek olan enfeksiyonlu hastalarda kritik önem taşımaktadır. Bu nedenle santral ateş ve enfeksiyona bağlı ateşin ayırıcı tanısını sağlayan doğru ve hızlı sonuç veren laboratuvar incelemelerine gereksinim vardır. Bu çalışmanın amacı, intraserebral kanama nedeniyle yoğun bakım ünitesine yatırılan hastalarda erken evrede ateş etyolojisini belirlemek için sistemik prokalsitonin (PCT) düzeyinin bir biyobelirteç olarak kullanılıp kullanılmayacağını incelemektir. İntraserebral kanama (İSK) nedeniyle yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda; ateş etyolojisi erken belirlenerek akılcı antibiyotik kullanımı sağlanacak, gereksiz kullanımlar azaltılacak, var olan enfeksiyonların erken tanısı konularak morbiditenin ve mortalitenin önlenmesinin yanında ekonomik kazanç da sağlanacaktır. Cerrahi/dahili YBÜ'nde takip edilen İSK tanılı 73 hasta çalışmaya alındı. YBÜ'ne başvuruda veya takibi sırasında yüksek ateş gelişen hastalarda kan, idrar, endotrakeal aspirat (ETA) ve varsa yara kültürleri alındı. C-reaktif protein (CRP), PCT, lökosit sayısı, PMNL (polimorf nüveli lökosit) yüzdesi ve eritrosit sedimantasyon hızı (ESH) düzeyleri için kan örnekleri alındı ve günlük rutin olarak tekrarlandı. Hastalar yapılan klinik değerlendirme ve kültür sonuçlarına göre 39 enfeksiyon varlığı düşünülen hasta, 34 enfeksiyonu olmayan santral ateşli hasta olarak sınıflandırıldı. CRP, PCT, ESH, lökosit ve PMNL yüzdesi düzeyleri ile ateş etyolojisi arasındaki ilişki incelendi. Aynı zamanda hastalar ölen ve sağ kalan gruplarına ayrılarak serum CRP, PCT, ESH, lökosit ve PMNL yüzdesi düzeyleri ile prognoz arasındaki ilişki incelendi. İntraserebral kanama tanılı enfeksiyonu olan hastalar ile santral ateşi olan hastalar arasında PCT düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p0.05). Enfeksiyöz ateşi olan olgularda PCT düzeyleri ile ESH, kan lökosit düzeyleri ve PMNL yüzdeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmadı (p>0.05). Benzer şekilde santral ateş olgularında da PCT düzeyleri ile ESH, kan lökosit düzeyleri ve nötrofil yüzdeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmadı (p>0.05). Yine enfeksiyöz ateşi olan olguların enfeksiyon odaklarına göre gruplandırıldığında hiçbir grupta PCT düzeyleri ile CRP düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmadı (p>0.05). PCT'nin, CRP, ESH, lökosit ve nötrofil yüzdesine göre intraserebral kanaması olan hastalarda görülen ateşi enfeksiyon ile ayırmada daha başarılı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RESEARCH OF THE PROCALCITONIN LEVEL IN THE DIAGNOSIS OF SEVERE INFECTION DISEASE WITH INTRACEREBRAL BLEEDING Central fever detection in patients following intensive care unit with intracerebral hemorrhage, is crucial for infectious patients with central fever, early diagnosis of infections, morbidity and mortality. For this reason, accurate and rapid results of laboratory tests are needed to provide diagnosis of central fever and fever due to infection. The aim of this study is to investigate whether systemic procalcitonin (PCT) levels may be used as a biomarker to detect febrile etiology in early stage in patients with intensive care unit due to intracerebral hemorrhage. In patients admitted to intensive care unit due to intracerebral hemorrhage (ICH); Fever etiology will be determined early, rational antibiotic use will be ensured, unnecessary use will be repeated, early diagnosis of existing infections will be made and besides prevention of morbidity and mortalityeconomic gain will be ensured. 73 patients with ICU who were followed up in the surgical / internal ICU were included in the study. Blood, urine, endotracheal aspirate (ETA) and wound cultures were taken in patients with high fever during or after admission to the YBU. Blood samples were collected and routinely replicated for C-reactive protein (CRP), PCT, leukocyte count, PMNL (plimorph-nuchal leucocyte) percentage and erythrocyte sedimentation rate (ESR). At the same time, the patient were divided into groups as deaths and survivors and the relationship between serum CRP, PCT, ESR, leukocyte and PMNL % levels and prognosis was examined. There was a statistically significant difference in PCT level between patients with intracerebral hemorrhage and those with central fever (p>0.05). When serum PCT levels were examined according to the focus of the infected patients, it was seen that the highest average was in patients with multiple infections. When analyzed according to the diagnoses, there was a statistically significant positive correlation between CRT levels and PCT levels in patients with infectious fever (r:0.461, p0.05). There was no statistically significant correlation between PCT levels and ESR, blood leukocyte levels and PMNL fractions in patients with infectious fever (p>0.05). Similarly, no statistically significant correlation was found between PCT levels and ESR, blood leukocyte levels and neutrophil percentages in central fever cases (p>0.05). No statistically significant correlation was found between PCT levels and CRP levels in all groups when infectious fever cases were grouped according to the foci of infections (p>0.05). PCT has been shown to be more successful in differentiating febrile infection from patients with intracerebral hemorrhage according to the percentage of CRP, ESH, leukocyte, and neutrophil.