Hipospadias genetiğinde SHH (Sonic hedgehog) yolağının araştırılması
Investigation of SHH (Sonic hedgehog) path in hypospadias genetics
  1. Tez No: 489894
  2. Yazar: ŞENAY YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SARAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Hipospadias, genital sistemin en sık görülen konjenital anomalilerinden biridir. Hipospadiasın potansiyel olarak bozulmuş gen ekspresyonları ile ilişkili olduğu gösterilmiş olsa da nedeni büyük ölçüde bilinmezliğini korumaktadır. Bu çalışmamızda hipospadiaslı çocuklardan elde edilen kan ve penil dokularda Sonic Hedgehog yolağının etyolojideki rolünü araştırdık. Haziran 2007 ile Haziran 2017 tarihleri arasında hipospadias tanısıyla ameliyat edilen, takip ve tedavileri sürdürülen 0-16 yaş arası 200 hasta çalışmaya alındı. Bu hastalardan Haziran 2016 ile Haziran 2017 tarihleri arasında ameliyata alınan 48 inden doku örnekleride toplandı. Kontrol grubu olarakta; Haziran 2016 ile Haziran 2017 tarihleri arasında sünnet talebi ile başvuran sağlıklı ve fizik muayenesinde ek patoloji saptanmayan 0-16 yaş arası 200 çocuk çalışmaya alındı. Bu çocukların 48 inden de yine doku örnekleri toplandı. Fazla (artık) prepüsyal doku (sünnet dokusu), hiçbir periüretral doku alınmadan elektif cerrahi sırasında elde edildi. Hipospadias hastalarından alınan penil dokulardan mRNA kat değişimleri, kanlardan DNA polimorfizmleri çalışıldı. Bu çalışmada, hipospadiak dokularında çalışılan Sonic Hedgehog yolağı genlerinin mRNA kat değişimlerinde önemli farklılıklar bulduk.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF SHH (SONIC HEDGEHOG) PATH IN HYPOSPADIAS GENETICS Hypospadias is one of the most common congenital anomalies of the genital system. Hypospadias has been shown to be associated with potentially impaired gene expressions, but the cause remains largely unknown. In this study, we investigated the role of Sonic Hedgehog pathway in the etiology penile tissues and blood from hypospadias children. In this studywe chose 200 patients who were diagnosed with hipospadias and operated in the date between june 2007 and july 2017. We took tissue sample from 48 patients who were operated in the date between june 2016 and july 2017. Our control group consist of 200 patients. We chose control group from the patients whose age were in between 0-16 and also whose parents wanted them to be circumcised. Furthermore our control group were healthy and there is no pathological sign in their examination. We took tissue sample from 48 patients in the control group too. Cicumcised tissue was took during elective surgery without taking ant periurethral tissue. We study mRNA fold changes of penil tissue taken from patients with hipospadias. In this study, we found significant differences in the mRNA folds of the Sonic Hedgehog pathway genes in the hypospadiac tissues.