Fibromyaljide netrin 1 ve reseptörlerinin aktivitelerinin değerlendirilmesi
Evaluations of netrin 1 and receptor activity in fibromyalgia
  1. Tez No: 489895
  2. Yazar: ALPARSLAN KÖHLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SERDAR KOCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada fibromyalji (FM) ve osteoartrit gibi non-inflamatuar romatizmal hastalıklarda serum Netrin 1 düzeyi ve netrin reseptörlerinin düzeylerinin belirlenmesi amaçlandı. 1990 ACR tanı kriterlerine göre tanı almış 50 FM'li kadın hasta ve 50 osteoartrit tanılı hasta alındı. İlaveten, 50 sağlıklı gönüllü ile kontrol grubu oluşturuldu. Katılımcıların serum örneklerinden; Netrin 1, netrin reseptörleri (DCC, UNC5B ve UNC5D), IL (interlökin)-6, IL-10 ve IL-17'nin düzeyleri ELISA yöntemiyle analiz edildi. Serum Netrin 1 düzeyi FM grubunda hem kontrol hem de osteoartrit grubundan anlamlı düşüktü (sırasıyla; p0.05). Diğer taraftan, FM grubunda, netrin reseptörlerinin ve sitokinlerin serum düzeyleri artmamıştı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the serum levels of Netrin 1 and its receptors in patients with non-inflammatory diseases those are fibromyalgia (FM) and osteoarthritis. The study included 50 female patients with FM fullfilling the 1990 ACR diagnostic criteria, and 50 patients with osteoarthritis. Moreover, control group consisted of 50 healthy female volunteers. In sera harvested from the participants, Netrin 1, netrin receptors (DCC, UNC5B and UNC5D), IL (interluekin)-6, IL-10 and IL-17 levels were analysed by ELISA method. In the FM group, serum Netrin 1 level was decreased compared to the both control and osteoarthritis groups (p0.05). On the other hand, serum netrin receptors levels and cytokines levels were similar in the FM and control groups (p>0.05).