Van bölgesindeki yenidoğanlarda ürogenital sistem anomalileri
Urogenital system anomalies in new borns in the region of Van
- Tez No: 359393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MELEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada 2009-2012 yılları arasında Yüzüncü Yıl Üiversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde doğumu gerçekleşen bebeklerin ürogenital organ anomali sıklığını ve çeşitliliğini belirlemek ve aynı zamanda tespit edilen bu ürogenital sistem anomalilerinin doğum haftası, doğum ağırlığı, akraba evliliği, gebelikte ilaç kullanılması gibi parametrelerle olan ilişkilerini belirlemeyi amaçladık. Materyal ve metod: Yüzüncü Yıl Üiversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Doğum Servisinde doğumu gerçekleşen 250 bebek çalışmaya alındı. Bebekler Kadın Doğum ve Yenidoğan servislerinde muayene edildi. Saptanan dış genital organ bozuklukları kay¬dedildi. Ayrıca servis kayıtlarından yaralanılarak bebeğin doğum ağırlığı ve doğum haftası, anne-baba akrabalık dereceleri, annenin kaçıncı gebeliği olduğu, annenin gebeliğinde kullandığı ilaçlar ve bebeğin kardeşlerinde ürogenital anomali olup olmadığı araştırıldı. Bulgular: 250 vakalık serimizde 12 inmemiş testis (%8,44) saptadık, bunların 5 tanesi sağ (%3,73), 4 tanesi sol (%2,98) ve 3 tanesi ise bilateral (%2,24) inmemiş testis olarak belirlendi. Çalışmamızda 7'si sağ (%5,45), 4'ü sol (%3,1) ve 3 ü bilateral (%2,36) olmak üzere 14 olguda (%10,91) inguinal herni; 3'ü sağ (%2,24), 1'i sol (%0,74) ve 3'ü de bilateral (%2,24) olmak üzere 7 hidrosel (%5,22); 2 olguda fimozis (%1,50); 2 olguda penil kordi (%1,50); 1 olguda hipospadias (%0,74); 1 olguda mea darlığı (%0,74); 2 olguda mikropenis (%1,50); 1 olguda labial anomali (%0,86); 4 olguda labial füzyon (%3,45); 2 olgudada klitoromegali (%1,72) saptadık. Çalışmamıza dahil edilen 41 olgunun doğum ağırlıkları 2500 gr'ın altında idi ve bu bebeklerden 5 tanesinde inmemiş testis (%12,19), 5 tanesinde de ingünal herni (%12,19) mevcuttu. 209 olgunun ise doğum ağırlıkları 2500 gr'ın üzerinde idi. Bu olgulardaki inmemiş testis oranı % 3,34 (n:7 olgu), ingüinal herni oranı ise %4,30 (n:9 olgu) olarak belirlendi. Toplam 41 olgunun gestasyon yaşları 28-35 hafta arasında değişmekteydi ve bu olgulardaki inmemiş testis oranı %17,07 (n:7 olgu), İngünal herni oranı %17,07 (n:7 olgu) olarak tespit edildi. 209 olgunun gestasyon yaşları ise 36-42 hafta arasında idi. Bu olgulardaki inmemiş testis oranı %2,40 (n:5 olgu), inguinal herni oranı ise %3,35 (n:7 olgu) olarak saptanmıştır. Sonuç: Bu çalışmamızdan elde ettiğmiz sonuçlar değerlendirildiğinde; bebeklerin doğum ağırlığı azaldıkça inmemiş testis ve inguinal herni gibi ürogenital anomali sıklığının arttığı; gebelik haftaları arttıkça -özellikle inmemiş testis ve inguinal herni başta olmak üzere- ürogenital anomalilerin sıklığının azaldığı; inmemiş testis, inguinal herni ve hidroselin anlamlı olarak kardeşlerde de görüldüğü tespit edilmiştir. Akraba evlilikleri ve gebelikte ilaç kullanımı ile ürogenital anomali görülme sıklığı arasında bir ilişki saptanmamıştır. Dış genital organ anomalilerini erken yaşta saptayarak tedavi etmek gerekir. Bu nedenle temel sağlık görevlilerinin çocukların dış genital organ muayenelerini tam olarak yapmaları ve bir patoloji saptadıklarında uzmana sevk etmeleri gerekmektedir. Sorunun çözümünde; toplumun bilgilendirilmesi, eğiticilerin bu konuda eğitilmesi ve tüm hekimlerin yenidoğan bebeklerin genital muayenesine dikkat etmesi ve gereken önemi vermesinin çok önemli olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to determine the urogenital organ anomaly frequency and diversity of the babies who were born at the Medical Faculty Hospital of Yuzuncu Yil University between the years of 2009 and 2012 and also to determine the relationships with the parameters such as the gestational week, birth weight, consanguineous marriage, drug use during the pregnancy of these detected urogenital system anomalies. Material and Method: 250 babies who gave birth at the Obstetrics and Gynecology Service of the Medical Faculty Hospital of Yuzuncu Yil University were included in the study. The babies were examined at the Obstetrics and Newborn service. The determined external genital organ disorders were recorded. In addition, the baby's birth weight and gestational week, degrees of the consanguinity, the number of the mother's pregnancy, the drugs the mother used during the pregnancy and whether the baby's siblings had the urogenital anomalies were investigated by benefiting from the service records. Findings: We detected 12 undescended testicles in our series of 250 cases ( 8.44 % ), and 5 of them were identified as right ( 3.73 % ), 4 of them as left (2.98% ) and 3 of them as bilateral undescended testicles ( 2.24 % ). In our study, we detected the inguinal hernia in 14 cases ( 10.91 % ), 7 of whom were right ( 5.45 % ) , 4 of whom were left (3.1%) and 3 of whom were bilateral ( 2.36 % ); 7 hydroceles ( 5.22 % ) including 3 right ( 2.24 % ), 1 left (0.74% ) and 3 bilateral ( 2.24 % ); the phimosis in 2 cases ( 1.50 % ); the penile chordee in 2 cases ( 1.50 % ); the hypospadias in 1 case (0.74% ); the mea stenosis in 1 case ( 0.74%); the micropenis in 2 cases ( 1.50 % ); the labial anomaly in 1 case ( 0.86 % ); the labial fusion in 4 cases ( 3.45 % ); the cliteromegaly of 2 in cases ( 1.72 % ). The birth weights of the 41 cases included in our study were under 2500 grams and 5 of these babies had undescended testicles ( 12.19 % ), 5 of them had inguinal hernia ( 12.19 % ). However, the birth weights of the 209 cases were over 2500 grams Undescended testicles rate in these cases was determined to be 3.34 % (n: 7 cases), but inguinal hernia rate was determined to be 4.30 % ( n: 9 cases). The gestational ages of a total 41 cases ranged from 28 to 35 weeks and undescended testicles rate in these cases was determined to be 17.07 % (n: 7 cases), and inguinal hernia rate was determined to be 17.07% (n:7 cases). However, the gestational ages of the 209 cases were between the weeks of 36 to 42. Undescended testicles rate in these cases was identified to be 2.40% (n:5 cases), but inguinal hernia rate was determined to be 3.35% (n: 7 cases). Result: When the results we obtained from this study were assessed; it has been identified that as the babies' birth weight decreases, the incidence of the urogenital anomalies such as undescended testicle and inguinal hernia increases; as the weeks of pregnancy increase, the incidence of the urogenital anomalies especially undescended testicle and inguinal hernia decreases; undescended testicle, inguinal hernia and hydrocele have significantly been seen in siblings. There has not been a relationship between the consanguineous marriages and drug use during the pregnancy and the incidence of the urogenital anomaly. It is required to treat the external genital organ anomalies by pinpointing at an early age. Therefore, it is required that the primary health officials should completely carry out the the external genital organ examination of the children and they should dispatch to a specialist when they detect a pathology In solving the problem; we are in the opinion that it is very important to inform the community and to train the trainers in this area and all physicians should pay attention the genital examination of the newborn babies and should give importance to it.