HIV pozitif olgularda immün yetmezlik süreçlerini öngörü testleri
Prediction tests for immunodeficiency processes in HIV-positive cases
  1. Tez No: 489913
  2. Yazar: FERHAT GÜRKAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTINDİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kazanılmış immun yetmezlik sendromuna (AIDS) neden olan HIV (Human immunodeficiency virus) günümüzde dünya genelinde en önemli sağlık problemlerinden birisidir. Akut enfeksiyondaki sitokin fırtınası esnasında üretilen bazı sitokinler, sonraki klinik gelişme için biomarker adayları olarak görülebilir. IFN-γ inducible protein 10'un (IP-10), enfeksiyon başlangıcından 2 yıl sonraki düşük CD4 hücre sayıları ile güçlü ilişki göstermesi hastalık seyri açısından kullanışlı bir akut faz biomarker'ı olabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmada, IP-10, tedavi öncesi ve/veya tedavinin ilerleyen dönemlerinde, rutin kontrollerde izlenerek CD4 hücre sayısı ve viral yük ile korelasyonunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formunu okuyup imzalayan 30 hastadan (0-3-6. aylarda) ve 20 sağlıklı gönüllüden alınan venöz kan numuneleri, flow sitometri, nükleik asit testleri (NAT) ve ELISA testi çalışmaları için Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarına gönderilerek çalışmaya alınmış, veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Hastaların IP-10 konsantrasyonu ortalaması 344 ng/mL olarak hesaplanmıştır. Tedavi almamış olan grup ve tedavi alan gruplara ait IP-10 değerleri ortalaması sırasıyla 422 ng/mL ve 210 ng/mL, kontrol grubunun IP-10 değerleri ortalması ise 68 ng/mL olarak belirlenmiştir. Hasta ve kontrol grubu IP-10 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p=0.006).
Özet (Çeviri)
HIV (human immunodeficiency virus), causing acquired immunodeficiency syndrome (AIDS), is one of the most important health problems in the world. Certain cytokines produced during the cytokine storm in an acute infection can be biomarker candidates. The strong association of IFN-γ inducible protein 10 (IP-10) with low CD4 cell numbers suggests that it can an acute phase biomarker. In this study, IP-10 was monitored at routine controls during pre-treatment and/or in subsequent phases of treatment, and its correlation with CD4 cell count and viral load was assessed. Venous blood samples, taken from 30 patients (at 0-3-6 months), and 20 healthy volunteers, were sent to the Laboratory for flow cytometry, nucleic acid tests (NAT) and ELISA tests. The mean IP-10 concentration of patients was 344 ng/mL, and these values for the untreated, treated and control groups were 422 ng/mL and 210 ng/mL and 68 ng/mL respectively. A statistically significant difference was found between the IP-10 values of the patient and control groups (p=0.006).