Pilonidal sinüs ameliyatı öncesi verilen eğitimin hastaların anksiyete durumuna ve konforuna etkisi
The effects of preoperative education before pilonidal sinus surgery on patient's anxiety and comfort
- Tez No: 489917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma pilonidal sinüs ameliyatı öncesi verilen eğitimin hastaların anksiyete durumuna ve konforuna etkisini değerlendirmek amacıyla yarı deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini kapalı zarf yöntemi ile seçilen toplam 70 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında kişisel tanıtım formu, durumluk-sürekli kaygı envanteri, genel konfor ölçeği, hasta eğitim kitapçığı ve sağlıklı davranış kontrol listesi kullanıldı. Çalışmada verilerin analizinde yüzde, ortalama, t Test, Mann Whitney U Testi ile ANOVA testi kullanıldı. Anlamlılık düzeyi olarak 0,05 alındı. Çalışmada çalışma ve kontrol grubunda yer alan hastaların durumluk-sürekli kaygı ölçeği puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out semi-experimental type to assess the effect of training given before the Pilonidal Sinus surgery on the anxiety and comfort levels of patients. A total of 70 patients selected through sealed envelope method composed the cross-section of the research. Personal identification form, state-trait anxiety inventory, general comfort questionnaire, patient-training leaflet and behavior control scale used to collect data. Percentage, average, t-test, Mann Whitney U test and ANOVA test used in the data analysis for the study. The significance level was accepted as 0,05. A significant distinction didn't found out in the study between the state-trait anxiety inventory score averages of experimental and control group of patients (p>0,05).