Bir üniversite hastanesinin psikiyatri kliniğinde hemşirelik hizmetlerinde iş örneklemesi uygulaması
Work samples application in nursing services at the psychiatric clinic of a university hospital
  1. Tez No: 489916
  2. Yazar: EDA KES
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL OKSAY ŞAHİN, PROF. DR. DİLEK EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sağlık bakım hizmetlerinin en önemli kaynağını hemşirelerin oluşturduğu göz önünde bulundurulduğunda doğru sayıda ve nitelikte hemşire istihdam etmek, hemşirelik faaliyetlerinin verimli ve ekonomik olarak yürütülmesi gerekmektedir. Bu nedenle doğrudan hasta bakımı için gereken hemşirelik iş yükünün belirlemesi ve gerçek personel gereksinimlerinin tahmin edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı psikiyatri servisinde hemşirelerin zamanlarını nasıl kullandıklarını, doğrudan, dolaylı bakım uygulamalarına, klinik ile ilgili ve kişisel faaliyetlere ne kadar zaman ayırdıklarını belirlemektir. Tanımlayıcı tipteki çalışma iş örneklemesi yöntemi kullanılarak doğrudan gözlem yoluyla bir üniversite hastanesinin psikiyatri kliniğinde gerçekleştirildi. Veri toplama aracı olarak hemşirelerin demografik bilgilerinin bulunduğu“Bilgi Formu”ve“Psikiyatri Hemşireliği Faaliyetleri İş Örnekleme Gözlem Formu”kullanıldı. Çalışmada gündüz, akşam ve gece vardiyası olmak üzere toplam 2717 gözlem yapılmıştır. Doğrudan hasta bakım faaliyetlerine hemşireler zamanlarının gündüz vardiyasında %39'unu, akşam vardiyasında %39'unu, gece vardiyasında %33'ünü; dolaylı hemşirelik uygulamalarına gündüz vardiyasında %32'sini, akşam vardiyasında %38'ini, gece vardiyasında %32'sini; klinikle ilgili faaliyetlere gündüz vardiyasında %11'ini, akşam vardiyasında %8'ini, gece vardiyasında %12'sini; kişisel faaliyetlerine ise gündüz vardiyasında %18'ini, akşam vardiyasında %15'ini, gece vardiyasında %23'ünü ayırdıkları belirlenmiştir. Çalışmada doğrudan ve dolaylı hemşirelik faaliyetlerine ayrılan zamanın %65-77 arasında olduğu vardiyalarda etkili ve verimli çalıştıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Whereas the most important source of health care services is nurses, it is necessary to employ the right number of qualified nurses and nursing activities should be carried out efficiently and economically. For this reason, it is necessary to determine the nursing workload required for direct patient care and to estimate the actual staff requirements. The purpose of this study how much time nurses use in psychiatric services to spend their time directly, indirectly, clinically and personally. The descriptive study was conducted in the psychiatric clinic of a university hospital by direct observation using work-sampling method.“Data Form”and“Psychiatric Nursing Activities Work Sampling Observation Form”were used as data collection tools. A pilot study was conducted to calculate the number of observations required for the study. A total of 2717 observations were made during the daytime, evening and night shifts. Direct patient care activities include nurses' time of 39% in daytime, 39% in the evening shift, 33% in the night shift; indirect nursing activities 32% during daytime, 38% during evening shift, 32% during night shift; clinic related activities 11% during daytime, 8% during evening shift, 12% during night shift; and personel activities 18% for daytime activities, 15% for evening shifts, and 23% for nighttime activities. It was determined that the time spent on direct and indirect nursing activities in the study is between 65-77% effective and efficient in the shifts.