Pilonidal sinüs cerrahisinde natal kleft rekürrenste önemli mi? randomize prospektif çalışma
Natal kleft in pilonidal sinus surgery is it important to recurrence?randomized prospective work
- Tez No: 656288
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ SEZAİ LEVENTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Pilonidal sinüs, intergluteal sulkusun kronik inflamatuar bir bozukluğudur. Yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkileri nedeni ile sıklıkla cerrahi tedavi gerekmektedir. Birçok faklı teknik tariflenmiş olsa da standardize edilmiş bir tedavi algoritmi bulunmamaktadır. Pilonidal sinüs cerrahisinde flep genişliğinin planlanmasında naviküler bölgenin bir sınır olarak göz önünde tutulması gerektiği öne sürülmüĢtür. Bu çalışmada eksizyon sınırlarının ve flep genişliğinin naviküler bölge içinde tutulmasının hastalığın tekrarlaması ve komplikasyonlar ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya pilonidal sinüs hastalığı bulunan 104 hasta dahil edilmiştir. Hastalar PASS bilgisayar programı aracılığı ile iki randomize gruba ayrılmıştır (n1=52, n2=52). Bir gruba modifiye limberg flep (n1), diğer gruba ise cleft lift (n2) tekniği uygulanmıştır. Tüm hastalarda uygulanan flebin ameliyat öncesi çizilerek belirlenmiş natal cleft bölgesi sınırları içinde olması sağlandı. Hastaların demografik verileri ile birlikte postoperatif 1. hafta, 2. hafta, 1. ay, 6. ay ve 1. yıl kontrollere çağrılarak vakum drenin çekilme zamanı, hastanede kalış süresi, maserasyon, dehisens, infeksiyon ve nüks açısından klinik bulguları kayıt altına alınmıştır. İstatistiksel analiz SPSS, 20, (SPSS Inc.
Özet (Çeviri)
Pilonidal sinus is a chronic inflammatory disorder of the intergluteal sulcus. Its negative impact on quality of life often necessitates surgical treatment. Although many different techniques have been described, there is no standardized treatment algorithm for the disease. It has been suggested that the navicular region is a margin to be considered in planning flap width in pilonidal sinus surgery. In this study, it was aimed to evaluate the relationship between the limitation of the flap width within the navicular area in pilonidal sinus surgery and the recurrence and complications of the disease. 104 patients with pilodinal disease were included in the study. The patients were divided into two randomized groups (n1 = 52, n2 = 52) via the PASS computer program. Modified limberg flap (n1) was applied to one group and the cleft lift (n2) technique was applied to the other group. It was ensured that the flap applied in all patients was drawn within the natal cleft area defined preoperatively. The patients' clinical findings in terms of recurrence, maceration, dehiscence and infection were recorded by examining them on postoperative 1st week, 2nd week, 1st month, 6th month and 1st year controls.