Alzheımer tipi demansta klinik ve moleküler görüntülemenin tanısal korelasyonu
Diagnostic correlation of clinical and molecular imaging of alzheimer's TYPE dementia
- Tez No: 489921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ TOPCULAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Alzheimer Hastalığı (AH) bellek ve kognitif fonksiyonların ilerleyici kaybına neden olan kronik nörodejeneratif bir hastalıktır. Patolojisinden beta-amiloid ve tau proteini sorumludur. AH için birçok biyobelirteç geliştirilmiştir.Günümüzde hem sıvı hem görüntüleme biyobelirteçleri kullanılmaktadır.Florodeoksiglukoz-Pozitron Emisyon Tomografi (FDG-PET) glial hücreler ve nöronların glukoz kullanımını göstermektedir.Yeni gelişmelere göre;AH presemptomatik dönemde bile FDG-PET ile değerlendirilebilmektedir.Biyobelirteçler ayrıca demansın diğer sebeplerini dışlamada ve atipik prezentasyonlu veya klinik tanısı net olmayan AH tanısını desteklemede kullanılabilir.Biz de çalışmamızda;2011 NINCDS– ADRDA tanı kiterlerine göre AH tanısı almış ve beyin FDG-PET görüntülemeleri mevcut olan hastaların klinik ile beyin moleküler görüntülemelerini retrospektif olarak karşılaştırmayı planladık.Materyal ve Metod: Çalışmaya İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji polikliniğine 2013-2016 yılları arasında başvurmuş ve klinik tanı kriterlerine göre AH ile uyumlu 74 hasta dahil edildi.Cinsiyet ve yaş farkı gözetmeksizin çekilmiş FDG-PET görüntüleri incelendi. Hastaların amigdala,hipokampus,inferior frontal girus-orbital bölgesi,mezyal temporal,posterior singulat,preküneus,superiorfrontal girus-dorsolateral bölgesi SUVmax değerleri ve FDG-PET görüntülerindeki bölgesel metabolizma farklılıklarındaki standart sapma değerleri karşılaştırıldı.Hastalar cinsiyet,yaş (65yaş altı ve üstü) ve hafif kognitif bozukluk(HKB) ve Alzheimer hastalığı demansı(AH-D) olmak üzere karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose:Alzheimer's disease(AD) is a chronic neurodegenerative disease that causes progressive loss of memory and cognitive functions.Beta-amyloid and tau protein are responsible for the pathology.Several biomarkers have been developed.Nowadays both fluid and imaging biomarkers are being used.Florodeoxyglucose- positron emission tomography(FDG-PET) shows glucose usage of the glial cells and neurons.According to new developments,AD can be interpreted with FDG-PET in the presymtomatic phase.Biomarkers also can be used to rule out other types of dementia and to support AD with atypical presentation or without certain diagnosis.In this study,we planned to compare retrospectively the patients clinical findings and molecular imagings who are diagnosed with AD according to 2011 NINCDS– ADRDA criteria and who had already FDG-PET imaging.Material and Method:74 patients, diagnosed with AD according to 2011 NINCDS-ADRDA criteria who admitted to Neurology department of İstanbul Bilim University Medicine Faculty in the years between 2013-2016,are inclused to the study.Patients' FDG-PET imagings are analayzed regardless of age and sex traits.Standard deviation of hypometabolism in the FDG-PET imaging and SUVmax ratios of amygdala,hippocampus,inferior frontal gyrus-orbital part,mesial temporal,posterior cingulate,precuneus,superiorfrontal gyrus-dorsolateral part are compared.The patients are studied by dividing into the differences of their sex,age(younger than 65 and older than 65),mild cognitive impairment(MCI) and Alzheimer Disease-dementia(AD-D).Results:Statistically significant results were obtained when all the regions analyzed one by one(p