Demansta davranışsal ve psikolojik semptomların premorbid kişilik özellikleri ile ilişkisi
The relationship between the premorbid personality traits and the behavioral and psychological symptoms of demantia
- Tez No: 132089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN ERTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada demansın davranışsal ve psikolojik semptomları ile premorbid kişilik özellikleri arasındaki ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. 1998-2003 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Geropsikiyatri Bilim Dalma başvurmuş ve başvuru anında Standardize Mini Mental Test (SMMT), Alzheimer hastalığında davranış patolojisi ölçeği (Behave- AD) ve Global Yıkım Ölçeği (GYÖ) uygulanmış demans hastaları arasından 147 hasta rasgele seçilmiştir. Çalışma için ön görülen veri toplama süresi içinde ailesine veya ilgili yakınına ulaşılabilenler içinde 45 denek uygun olduğu saptanarak çalışmaya alınmıştır. Bu deneklerin tümünün klinik özellikler, DSM IV-TR ve Neurological and Communicative Disorders and Stroke and the Alzheimer's Disease and Related Disorders Association (NINCDS- ADRDA) kriterlerine göre Alzheimer tipi demans tanısı almaya uygun olduğu belirlenmiştir. Veri toplama görüşmeleri bu deneklerin tercihen birinci derece, birinci derece yakını yok ise hastayı uzun yıllardır tanıyan yakınları ile yapılmıştır. Her deneğin yakınından, deneğin premorbid kişilik özelliklerinin değerlendirilmesi amacıyla Münih Kişilik Testi (MKT)-hasta yakını formunu cevaplandırmaları istenmiştir. MKT'nin güvenilirliğini değerlendirmek amacıyla her deneğin iki yakınıyla görüşmek amaçlanmıştır, ancak sadece 29 deneğin iki yakınına ulaşılabilmiştir. Çalışmamızda MKT güvenilirliği için iki yakının cevaplandırdığı MKT total ve alt skorları istatistiksel olarak incelenmiş ve 0,30 eşik değer olarak kabul edildiğinde MKT-hasta yakını formunun Türk toplumunda yeterli uygulayıcılar arası tutarlılık değerine dolayısı ile güvenilirliğe sahip olduğuna kanaat getirilmiştir. Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgular: Premorbid izolasyon eğilimi ve şizoidi skorlarındaki yükseklik halüsinasyonlar ve saldırganlığın habercisi olarak değerlendirilebilir. Hasta yakınlarının motivasyonunda azalma, hastaların mevcut saldırganlık skorlarındaki yükseklik ve Behave-AD genel değerlendirme skorundaki yükseklik ile istatistiksel olarak ilişkilidir. Premorbid frustrasyon toleransının düşük düzeyde olması ile mevcut anksiyete ve Behave-AD genel değerlendirme skoru yüksekliği arasında anlamlı bir ilişki vardır. Sonuç olarak belirli premorbid kişilik özelliklerinin Alzheimer hastalığında sonradan gelişen spesifik psikiyatrik semptomlar için risk faktörü olabileceği veya psikopatolojik semptomların aslında hayat boyu var olan davranışsal eğilimlerin aşırılaşması veya morbid distorsiyonları olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we have aimed to investigate the relationship between the premorbid personality traits and the behavioral and psychological symptoms of dementia. Out of dementia patients who had attended to Geriatric Psychiatry Department of Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty between the years 1998 and 2003 and who had undergone the Standardized Mini-Mental State Examination (SMMT), Global Deterioration Scale (GDS) and Behavioral Pathology in Alzheimer's Disease Rating Scale (Behave-AD) 147 patients have been selected randomly. Out of these patients, 45 subjects whose families or relatives could be reached within the planned data collection period have been assessed as suitable and participated into the study. All of the subjects were diagnosed as Alzheimer type dementia according to the clinical characteristics, DSM-IV-TR and Neurological and Communicative Disorders and Stroke and the Alzheimer's Disease and Related Disorders Association (NINCDS-ADRDA) criteria. The data collection interviews have been made preferably with the first degree relative of the subjects and with a relative who knew the subject for a long time if a first degree relative does not exist. Each relative of the subject has been asked to fill out the Munich Personality Test (MPT)- relatives rating form in order to assess the premorbid personality traits of the subjects. In order to evaluate the reliability of MPT we aimed to interview two relatives for each subject, however we were able to reach two relatives of only 29 subjects. The total scores and the subscale scores of MPT filled out by two relatives of each patient have been statistically analysed. Taking the cut-off point as 0.30, MPT relatives rating form could be accepted as having interrater reliability in the Turkish population. Results of our study were as follows: It could be stated that high level of premorbid isolation tendency and schizoidia are the predictors of hallucinations and aggression. Relatives' low level of motivation is associated with high level of aggression and Behave -AD general assessment scores of the patients. Low level of premorbid frustration tolerance is associated with the present anxiety and higher Behave -AD general assessment scores. We conclude that certain premorbid personality traits could be risk factor for the later development of psychiatric symptoms in Alzheimer's disease or that psychopatho logic symptoms could be actually exaggerations or morbid distortions of lifelong behavioral tendencies.