Levotiroksin tedavisi alan hipotiroidi hastalarının TSH değerleri ile tpeak-t end aralık süreleri arasındaki ilişki
The relationship between the TSH values and the tpeak - tend i̇nterval duration in hypothyroid patients receiving levothyroxine treatment
- Tez No: 489923
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ŞAHİN TUTAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Tiroid hormon düzeyindeki değişiklikler kardiyovasküler sistemi etkileyebilmektedir. Hipotiroidi hastalarında gelişen bu kardiyak etkilenim; sinüs bradikardisi, düşük voltajlı QRS kompleksleri ve uzamış QT aralığı gibi çoğu kez patolojik sonuçlara yol açabilecek değişiklikleri içermektedir. Artmış Tp-Te ve QTc aralık süreleri hipotiroidisi olan hastalarda, uzamış ventriküler repolarizasyonla beraber aritmi riskini yansıtmaktadır. Biz Levotiroksin (LT-4) terapisi alan hipotiroidi hastalarında, ventriküler aritminin yeni ve güçlü göstergelerinden biri olan Tpeak-Tend (Tp-Te) aralık süresinin nasıl etkilendiğini literatürde ilk kez incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 18-45 yaş arası toplam 119 kişi dahil edildi. Bu prospektif vaka kontrol çalışmasında, Adıyaman Üniversitesi Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları polikliniğine kontrol ve tedavi amaçlı başvuran 81 kadın hasta alınmıştır. Hasta grubu 42 ötiroid, 39 hipotiroid kişiden oluşmuştur. Kontrol grubu ise hipotiroidisi olmayan 38 sağlıklı kadından oluşmuştur. QTc ve Tp-Te aralık süresi için, tüm katılımcıların başvuruda rutin olarak çekilen EKG'leri manüel olarak sadece prekordiyal leadlerde incelendi. Bulgular: Çalışmamızda hipotiroidi grubunda Tp-Te ve QTc aralık süresi, ötiroid ve kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde uzamış bulunmuştur. TSH düzeyleri ile Tp-Te ve QTc süresi arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Tp-Te ve QTc aralık sürelerini içeren regresyon modelinde her iki parametrenin de, hipotiroidinin bağımsız öngördürücüleri olduğu tespit edilmiştir. Tp-Te süresi, QTc' ye göre hipotiroidi tanısı için daha anlamlı olarak saptanmıştır. Sonuç: Pimer hipotiroidinin ventriküler homojenisiteyi ve dolayısıyla Tp-Te aralık süresini etkilediği, yeterli dozda LT-4 replasman tedavisinin malign ventriküler aritmi ve ani kalp ölümünü azaltabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The cardiovascular system can be affected by changes in thyroid hormone levels. The cardiac affect of hypothyroidism is involve sinus bradycardia, low-voltage QRS complexes, and prolonged QT interval. The prolonged Tp-Te and QTc interval durations in patients with hypothyroidism reflect the risk of arrhythmia with prolonged ventricular repolarization. The Tpeak-Tend (Tp-Te) interval is a new and strong marker of ventricular arrythmia. The aim of this study was to investigate for the first time in literature how the Tp-Te interval is affected in hypothyroid patients receiving levothyroxine (LT-4) treatment. Material and Method: A total of 119 people between the ages of 18-45 were included in the study. This prospective, case-control study included 81 female patients who presented for treatment and follow-up at the Internal Medicine Outpatient Clinic of Adiyaman University Medical Faculty Hospital. The patient groups comprised 42 patients in the euthyroid group, 39 in the hypothyroid group. A control group was performed of 38 healthy females not determined with hypothyroid. The QTc and Tp-Te interval were recorded manually on precordial leads based on the ECG record on first presentation. Results: In the hypothyroid group, the Tp-Te and QTc intervals measured were determined to be significantly longer than those of the euthyroid group and the control group. A positive correlation was determined between the TSH levels and the Tp-Te and QTc intervals. In the regression model including the Tp-Te and QTc, both parameters were determined to be independent predictors of hypothyroidism. The diagnostic value of Tp-Te, was determined to be greater than QTc. Conclusion: Ventricular homogeneity, and therefore the Tp-Te interval, is affected by primary hypothyroidism and it can be considered that a sufficient dose of LT-4 replacement therapy could reduce malignant ventricular arrhythmia and suddenc cardiac death.