Düşük ve yüksek doz levotiroxin tedavisi ile tiroid nodüllerinde olan değişiklikler
Changes in thyroid nodules during low and high dose levothyroxine treatment
- Tez No: 69317
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA AKALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Basit nodüler guatr hastalığı klinikte sık rastlanılan bir tiroid hastalığı olup nodülleri küçültmede levotiroksin süpresyon tedavisinin etkili olup olmadığı tartışmalıdır. Bu çalışmada, levotiroksin süpresyon tedavisinin soliter ve soğuk tiroid nodüllerini küçültmede etkili olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmamızda hastalar, başlangıçta düşük ve yüksek doz levotiroksin olmak üzere iki ana guruba randomize edilmişlerdir. Hastalar her iki ana gurupta tekrar bir yıl süre ile plasebo veya tedavi almak üzere guruplara ayrılmışlardır. Birinci yıl sonunda gurupların çaprazlanarak plasebo alanların tedavi, tedavi alanların ise plasebo alarak tedavilerini 2 yıla tamamlamaları planlanmıştır. Düşük doz levotiroksin gurubunda TSH seviyeleri 0.4-0.6 |xlU/ml ve yüksek doz tedavi gurubunda TSH seviyeleri
Özet (Çeviri)
SUMMARY Simple nodular goiter is a common thyroidal disease and effectiveness of levothyroxine suppressive therapy in reducing nodule size remains controversial. We examined the effect of levothyroxine suppressive therapy on the regression of solitary.d cold thyroid nodules. Patients were first randomized to two main groups; namely low dose levothyroxine and high dose levothyroxine groups. In each main group, the patients were further randomized to either treatment or placebo groups for one year. At the end of the first year, groups were planned to be crossed over so that those who received treatment would be given placebo and vice versa for the 2nd year. Low dose and high dose levothyroxine were defined as doses that reduce TSH level to 0.4-0.6 ulU/ml and