Anterior mandibuladaki nörovasküler yapıların konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the nerovascular structures in the anterior region of the mandible with cone beam computed tomography
  1. Tez No: 489950
  2. Yazar: SEDA ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDA DİDEM YALÇIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sağ ve sol mental foramenler arasında yer alan, interforaminal bölge olarak da adlandırılan mandibulanın anterior bölgesi önemli anatomik yapıları ve varyasyonlarını içermektedir. Anterior mandibulada; mental sinir, insisiv kanal, lingual foramen ve vasküler kanalları, lingual arter, submental arter, mylohyoid arter gibi komplikasyonlara açık önemli anatomik yapılar bulunmaktadır. Bu anatomik yapıların doğru teşhisi; bölgenin lokal anatomisinin radyolojik olarak değerlendirilmesinde, cerrahi işlemler sırasında ve sonrasında nörovasküler komplikasyonların engellenmesi açısından klinik olarak önemlidir. Bu çalışmanın amacı; Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı arşivinde yer alan 200 olgunun anterior mandibula bölgesinde yer alan; mental foramen, aksesuar mental foramen, alveolar loop, mandibular insisiv kanal ve mandibular lingual foramenlerin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile retrospektif olarak incelenip, bu anatomik yapılar ve çevre dokulara ait morfometrik bulguların literatüre kazandırılmasıdır. Aksiyal, sagital, koronal, seri kesitsel ve üç boyutlu reformat görüntüler kullanılarak bu anatomik yapıların boyutları, civar dokulara mesafesi, prevalans değerleri ve varyasyonları değerlendirilmiştir. Ölçümler diş durumuna ve cinsiyete göre karşılaştırılmıştır. Mental foramenin dişlere göre lokalizasyonunda cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. İncelenen olguların %4.5'unda aksesuar mental foramen tespit edilmiştir. 200 KIBT görüntüsünün 35 (%17.5)'inde alveolar loop gözlenmiştir. Çalışmamızda mandibular insisiv kanal ortalama %82 oranında bulunmuş olup, ortalama uzunluğu; sağ mandibular yarım çenede 7.47±4.56 mm, sol mandibular yarım çenede 7.22±4.45 mm olarak hesaplanmıştır. Mandibular lingual foramen ve vasküler kanallarının izlenme oranı %95.5 olarak rapor edilmiştir. Bu bulgular ışığında, anterior mandibulada uygulanacak implant uygulamaları gibi cerrahi işlemler öncesinde komplikasyonların önüne geçmek için interforaminal bölgede yer alan anatomik yapıların ve olası varyasyonlarının konik ışınlı bilgisayarlı tomografi sistemleri ile görüntülenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The anterior region of the mandible, also referred to as the interforaminal region, located between the right and left mental foramen, contains important anatomical structures and variations. Interforaminal region has important anatomic structures, which are subject to complications including mental nevre, incisive canal, lingual foramen and vascular canals, lingual artery, submental artery and mylohyoid artery. To identify localizations and variations of anatomic these structures through radiological imaging techniques is crucial in terms of preventing neurovascular complications during and after surgical procedures. The purpose of this study is to examine the mental foramen, accessory mental foramen, alveolar loop, mandibular incisive canal and mandibular lingual foramen in the anterior mandibular region retrospectively. 200 cases' CBCT records in the archives of Oral and Maxillofacial Radiology Department of Dentistry of Gaziantep University were analyzed retrospectively. Axial, sagittal, coronal, cross-sectional and three-dimensional reformat images were used to evaluate the dimensions, prevalence values, variations and the distance to surrounding tissues of these anatomical structures. The findings of these measurements were compared according to dental status and gender. Mental foramen location was not statically different acocording to gender. Accessory mental foramen were observed in %4.5 of cases. Alveolar loop were found in 35 (%17.5) of 200 CBCT images. In this study the mandibular incisive canal was visualized in %82 of CBCT images, and its mean lenght anterior to the mental foramen was approximately 7.47±4.56 mm on the right hemimandible, 7.22±4.45 mm on the left hemimandible. As a consequence, cone beam computed tomography systems are recommended in this region for successful imaging of mental foramen, accessory mental foramen, alveolar loop, mandibular incisive canal and mandibular lingual foramen before surgical procedures in the interforaminal region.