Kalp yetmezliğinde galaninin rolü
The role of galanin in heart failure
  1. Tez No: 489952
  2. Yazar: MİRAY SAĞBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET ÖZKARAMANLI GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyovasküler Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sempatik sinir sistemi aktivasyonunun kendisinin parasempatik sinir sisteminde inhibitör etkisi olduğuna dair artan yayınlar, 'sempatovagal çapraz iletişim' olarak adlandırılan bu mekanizmada görevli olan yolları bloke eden ajanlar geliştirilerek, kalp yetmezliği tedavisinde bir boşluğun kapatılmasına ışık tutmaktadır. Hayvan deneylerinde, sempatovagal çapraz iletişiminin bloke edilmesi ile ventrikül fonksiyonlarının olumlu yönde değiştiği saptanmıştır. Biz de çalışmamızda, sempatovagal çapraz iletişimin ana nörotransmitterleri olan nöropeptid Y ve galanin gibi peptidlerin kalp yetmezliği hastalarındaki düzeylerini saptayarak bunların kalp yetmezliği parametreleri ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Bu çalışmaya sistolik kalp yetmezliği olan 57 hasta (12 kadın; ortalama yaş 64 ± 11,3) ile 30 sağlıklı kontrol (11 kadın; ortalama yaş 48,6± 11,8) dahil edildi. Tüm olguların demografik verileri kayıt edilip ayrıntılı ekokardiyografik incelemede kalp yetersizliğine yönelik sol atrial volum indeksi, sol ventriküler kitle indeksi, ejeksiyon fraksiyonu, sağ ve sol ventriküler performans indeksleri, sağ ventrikül TAPSE ölçümü ve E/e' ölçümü hesaplandı. Tüm olgulardan açlık venöz kan örnekleri alınarak bu örneklerden proBNP, copeptin, nöropeptid Y ve Galanin düzeyleri ELISA yöntemi ile çalışıldı. İstatistiksel analiz için PASW SPSS 20.0 analiz programı kullanıldı. Veriler Mann Whitney U testi ve bağımsız örneklem T testi ile karşılaştırıldı. Kategorik değişkenler için Ki kare testi kullanıldı. Biyomarkerların birbirleri ve ekokardiyografik parametreler ile korelasyon analizi için Spearman ve Pearson korelasyon analizi testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The accumulating data on the inhibitory effect of the stimulated sympathetic nervous system on parasympathetic transmission, so called sympathovagal crosstalk, have increased the research of novel therapies for the blockade of such communication. This can complete the missing parts of the heart failure treatment. In animal heart failure model, studies have proved the improvement in the ventricular function with the blockage of the sympathovagal crosstalk. In our study we aimed to determine the levels of galanin and neuropeptide y, the two main transmitters of sympatovagal crosstalk, and its association with the parameters of heart failure in patients with chronic heart failure. We have included 57 patients with heart failure (12 female, mean age 64± 11.3 years) and 30 healthy control subjects (11 female, mean age 48.6±11.8 years). The demographic data were recorded and a detailed echocardiographic examination was prefromed to determine the lefta atrial volume index, left ventricular mass index, ejection fraction, right and left ventricular performance indices, right ventricular TAPSE and E/e' for all subjects. Fasting blood samples were collected for the measurement of proBNP, copeptin, neuropeptide Y and galanin levels with ELISA method. The statistical analyses were performed using PASW SPSS 20.0 software. The data were compared by Mann Whithey U and Independent samples T test. The categorical variables were compared by chi square test. The correlation analyses between biomarkers and echocardiographic parameters were conducted bySpearmann and Pearson correlation analyses. When the patients with heart failure were compared with control subjects in terms of proBNP, copeptin and Neuropeptide Y, the levels of these peptides were significantlyelevated in heart failure patients.