Elektrik makine bakımlarında oluşan iş kazalarına ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri
Problems related to work accidents in electric machinery maintenance and suggestions for solutions
- Tez No: 489964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bilindiği üzere teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte insanın yaptığı her birçok işi artık makineler yapabilir duruma gelmiştir. Makineler sayesinde insanlar daha verimli çalışmalar çıkarmaya başlamıştır. Birçok sektörde yine birçok işi artık makineler yapsa da bu durum insan faktörünü ortadan kaldırmamıştır. Makineleri kullanan çalışanlar, makineyi yapan ve sonrasında makinelere bakım yapanlar yine insanlardır. Makinelerin artması bazı sektörlerdeki çalışan sayısını azaltsa da gelişen bu yeni durumla makine imalat ve bakım sektöründe çalışan insan sayısını hızla arttırmıştır. Enerji türleri arasında en çok kullanılan enerjilerden olan elektrik enerjisi çalışma alanının hemen hemen her alanında kullanılmaktadır. Türkiye ve diğer ülkelerin elektrik tüketimleri her geçen yıl arttığı bir ortamda kullanılan elektriğin yarısı sanayide kullanılmaktadır. Sanayide kullanılan elektriğinde büyük bir kısmı elektrikli makinelerde kullanılmaktadır. Sanayi haricinde de elektrikli makineler yaşamımızın vazgeçilmezlerindendir. Kullandığımız birçok ulaşım araçlarından, evlerimizde bizlere yardımcı olan birçok araç elektrikli makine teknolojilerini kullanmaktadır. Yaşamımızın her alanında olan bu makinelerin sayısı artmakta ve bizlere yardımcı olmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Problems related to work accidents in electric machinery maintenance and suggestions for solutions With the rapid development of technology as it is known, many of the works that people have done are now able to make machines. Thanks to the machines, people started to work more efficiently. Even though many jobs in many sectors are made by machines, this situation does not remove the human factor. The people who use the machines, the people that do the machine and the ones who care for the machines after that are the people again. The increase in machines has reduced the number of employees in some sectors, but this new situation has rapidly increased the number of people working in the machine manufacturing and maintenance sector. Electricity, which is the most used energy among the energy types, is used in almost all areas of the working area. Half of the electricity used in an environment where electricity consumption of Turkey and other countries is increasing every year is used in the industry. Most of the electricity used in the industry is used in electric machines. Apart from industry, electrical machines are indispensable to our life. Many vehicles that we use, many of which help us in our homes, use electrical machinery technology. The number of these machines in all areas of our lives is increasing and continues to help us.