Ormancılık sektöründe iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety for forestry work
- Tez No: 489965
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜŞTÜ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ülkemizde ve dünyada orman sahalarında gerçekleşen iş kazaları ve orman arazilerinde ki çalışmalardan meydana gelen meslek hastalıkları konusunda yayımlanan veriler incelendiğinde, konunun sahada çalışan işçi ve orman üzerinden geçimini sağlayan orman köylüsü açısından ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Orman köylüsünün geçimi sağladığı ilk yıllardan günümüze kadar gelen süre içerisinde bu kişilerin, zor şartlar altındaki çalışmalarını kolay hale getirmek için öngörülen çalışma ortamının hazırlanması ve zararlarını minimize etmek için bilgi, teknoloji ve deneyimlerin aktarılması insan sağlığı açısından çok önemli olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Çalışma sahalarında meydana gelen iş kazalarının önüne geçilmesi için yıllardır uygulanan ekstansif ormancılığın yerine artık gelişen modellemeler ve yenilenen uygulamaların kullanılması ormancılık sektöründe meydana gelen kazaların azalmasına ve iş güvenliğinin ön plana çıkmasına yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
When the data considered regarding the occupational diseases result from forestry works, which was published about the accidents that happen in forestry lands both in our country and the World, reveal the subject that how important for forestry villagers who gain their lives on forestry and workers who work in the field. It is an obvious fact that transferring information, technology and experience is a way to minimize the loss and provide expected proper work place for forestry villagers who work under hard conditions to gain their lives from the past to present. In order to prevent the occupational accidents, instead of extensive forestry which were used for years, using improved models and new applications reduce the accidents in forestry sector and helps work safety to come into prominence.