Sepsis hastalarında eser elementlerin araştırılması
Investigation of trace elements in sepsis patients
- Tez No: 489977
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN İNCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sepsis hastalarında eser element düzeylerini araştırdığımız çalışmamız, Aralık 2015 ve Aralık 2016 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Dahili Yoğun Bakım Ünitesi, Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi, Beyin Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi, Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği ve polikliniğinde kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmamıza sepsis ve septik şok şüphesi ile yatırılan veya tedavi alan, dışlama kriterlerine (eser element içeren ilaçlardan aktif olarak kullanıyor olmak, çalışma protokolünü reddetmek, 18 yaşından küçük olmak) sahip olmayan 87 hasta (sepsis grubu) ve kontrol grubunu oluşturan 22 gönüllü sağlıklı kişi dahil edilmiştir. Serum eser element düzeyleri ICP-MS (inductively coupled plasma mass spectrometry) metodu ile değerlendirilmiştir. Sepsis ile kontrol grubu arasında on eser elementin (Fe, Cu, Zn, Mn, Co, Cr, Se, Mo, Al, Ni) karşılaştırıldığı çalışmamızda, beş eser element düzeylerinde anlamlı farklılık saptandı.
Özet (Çeviri)
Our study that we investigated the trace element levels in sepsis patients was performed in cross-section in Duzce University Health Practice and Research Center Internal Intensive Care Unit, Surgical Intensive Care Unit, Neurosurgery Intensive Care Unit, Infectious Diseases Clinic and Policlinic between December 2015 and December 2016. Our study included eighty-seven patients (sepsis group) who were hospitalized or treated with suspected sepsis and septic shock who did not have exclusion criteria (actively using medicines containing trace elements, refusing the study protocol, being under 18 years of age) and 22 healthy volunteers who constituted the control group. Serum trace element levels were assessed by ICP-MS (inductively coupled plasma mass spectrometry) method. In our study comparing ten elements (Fe, Cu, Zn, Mn, Co, Cr, Se, Mo, Al, Ni) between sepsis and control group, a significant difference was observed in five trace element levels.