Erişkinlerde patellar tendon elastikiyetinin dekatlara göre shear wave elastografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of patellar tendon elasticity in adults by shear vawe elastography according to decates
- Tez No: 489976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF NİSA ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamızın amacı, normal patellar tendonu shear wave elastografi ile değerlendirmek ve tendon elastikiyetinin yaş ile birlikte değişip değişmediğini saptamaktır. Çalışmaya 74'ü kadın ve 61'i erkek olmak üzere toplam 135 sağlıklı gönüllü birey dahil edilmiştir. Olgular dekatlara göre 20-29 yaş (1.Grup), 30-39 yaş (2.Grup), 40-49 yaş (3.Grup), 50-59 yaş (4.Grup) ve 60-69 yaş (5.Grup) olarak gruplandırılmıştır. Siemens Acuson-S2000 US cihazı ile 9L4 (4-9 MHz) lineer prob kullanılarak patellar tendonun uzunluğu ve üst, orta ve alt kısımlarda kalınlıkları ölçülmüştür. Virtual Touch Quantification (VTQ/ARFI) yöntemiyle üst, orta ve alt bölgenin elastografisi yapıldı ve sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Olguların radyolojik parametreleri, BMI değerleri ile de karşılaştırılmıştır. Erkeklerde kadınlara göre tüm yaş gruplarında patellar tendon uzunluğu, kalınlığı ve SWV değerleri yüksek bulundu (p = 0,001). Yaş grubu arttıkça shear wave hızında istatistiksel olarak anlamlı azalma bulundu (p = 0,001). BMI ile SWV arasında zayıf negatif korelasyon bulundu. Çalışmamızın sonucunda, patellar tendon sertliğinde yaş ile birlikte istatistiksel olarak anlamlı azalma bulunmuştur. Bu konuda daha ileri çalışmalar yapılması daha net bilgilere ulaşılmasını sağlayacaktır. Sonuç olarak ultrason elastografi, patellar tendon değerlendirilmesinde US'ye yardımcı ve güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to examine normal patellar tendon with shear wave elastography and determine if tendon elasticity changes with age. In this study, 135 healthy volunteers were included as 74 females and 61 males. Cases were categorized according to the decades, as ages 20-29 (Group 1), ages 30-39 (Group 2), ages 40-49 (Group 3), ages 50-59 (Group 4) and ages 60-69 (Group 5). With Siemens Acuson-S2000 US device, by using 9L4 (4-9 MHz) linear probe, the length of the patellar tendon and its thickness at the top, middle and bottom parts were measured. With Virtual Touch Quantification (VTQ/ARFI) method, the elastography of the top, middle and bottom parts were made and the results were compared with each other. The radiological parameters of the cases were also compared with their BMI values. The patellar tendon length, thickness and SWV values were found higher among men when compared to women in all age groups (p = 0,001). As the age group increases, a statistically significant decrease in the shear wave speed was found (p = 0,001). A weak negative correlation was found between BMI and SWV. According to the results of our study, the patellar tendon rigidity shows a statistically significant decrease with age. Carrying out further studies about this subject would lead to more specific information. As a result, ultrasound elastography for patellar tendon assessment supports US and it is a reliable method.