Yarık damak ameliyatından sonra beslenme için nazogastrik sonda kullanımının fistül oluşumuna etkisinin retrospektif incelenmesi
Effect of nasogastric tube usage for feeding on fistula formation after cleft palate surgery: A retrospective study
- Tez No: 489993
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA NİHAT KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç; Yarık damak ve dudak en sık görülen konjenital anomalilerdendir. Yarık damak ameliyatlarından sonra görülen en önemli komplikasyonlardan biri de fistüllerdir. Bu çalışmada; yarık damak ameliyatından sonra beslenme için NG sonda kullanımının fistül oluşumuna etkisinin olup olmadığının tespiti amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem; Çalışmamız için gerekli izinlerin alınmasının ardından 2005 Mart- 2016 Aralık ayı içerisinde kliniğimizde ameliyat edilmiş 320 hasta dosya kayıtlarından retrospektif olarak incelendi. Yarık damak ameliyatından sonra beslenme için NG sonda kullanılan hastalar Grup 1, NG sonda kullanılmayan hastalar Grup 2 olarak belirlendi. Bulgular; Yarık damak nedeni ile ameliyat edilen hastaların 176'sı (%55) erkek, 144'ü (%45) kadındı. Grup 1'de ameliyat edilen hasta sayısı 138 ve fistül gelişen hasta sayısı 15 (%10,8) idi. Grup 2'de ameliyat edilen hasta sayısı 182 ve fistül gelişen hasta sayısı 42 (%23) idi. Sonuç; Çalışmamız kliniğimizde yarık damak nedeni ile ameliyat edilen hastaların cinsiyetlerini, yarık damak tipini ve fistül oranlarını ortaya koymuştur. Çalışmamızda, yarık damak ameliyatı sonrası NG sonda kullanımının fistül oranlarını anlamlı düşürdüğünü gördük. Fistül oluşumu ile NG sonda kullanımı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (P=0,006). Anahtar Kelimeler; Yarık Damak, NG Sonda, Fistül, Orofasyal Yarık, Plastik Cerrahi
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim; Cleft palate and lip are the most common congenital anomalies. One of the most important complications after cleft palate surgery is fistulas. In this study; It is aimed to determine whether the use of NG tupe for feeding after cleft palate surgery is effective on fistula formation. Materials and Methods; After obtaining the necessary permissions for our study, 320 patients who were operated in our clinic between March 2005 and December 2016 were examined retrospectively from file records. After the cleft palate surgery patients who NG tube used for feeding identified as group 1, unused group identified as group 2. Results; 176 patients (55%) were male and 144 (45%) were female patients who were operated on the cause of cleft palate. The number of patients operated in Group 1 was 138 and the number of fistula patients was 15 (10,8%). The number of patients operated in Group 2 was 182 and the number of fistula patients was 42 (23%). Conclusion; Our study revealed the gender, cleft palate type, and fistula rates of patients who were operated on with the cause of cleft palate in our clinic. In our study, we found that the use of NG tube significantly reduced fistula rates after cleft palate surgery. There was a statistically significant correlation between fistula formation and NG tube using (P = 0.006). Keywords; Cleft Palate, NG tube, Fistula, Orofacial Cleft, Plastic Surgery