Yoğun bakım ünitesinde sepsis tanısı ile takip edilen hastalarda parenteral glutamin desteğinin endocan düzeyleri üzerine etkisi
Effects of parenteral glutamine supplementation on endocan levels in patients with sepsis follow up in intensive care unit
  1. Tez No: 489994
  2. Yazar: BAŞAK KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA KAYA UĞUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızda,parenteral nütrisyon (PN) alan sepsisli hastalarda parenteral Glutamin (Gln) destekli beslenmenin Endocan düzeyleri üzerine etkisini araştırmayı amaçladık.Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Kliniğinde, Sepsis-3 konsensus kriterlerine göre sepsis tanısı ile takip edilen veya takipleri sırasında sepsis tanısı gelişen ve parenteral beslenme solüsyonu başlanmış, 18-70 yaş arası toplam 60 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastalar randomize olarak standart PN solüsyonu (Grup K, n=30) ve standart PN yanında parenteral dipeptid Gln-Ala (Grup G,n=30) verilmesine göre iki gruba ayrıldı. Gln-Ala dipeptid dozajı 0,35 mg/kg olarak hesap edildi. Hastaların yoğun bakıma kabulünde APACHE II skorları ve takiplerde 0. ,3. ve 7. günlerde SOFA skorları kaydedildi. Demografik verileri ve 0. ,3. ve 7.günlerde Endocan, WBC, ESR, CRP değerleri kaydedildi. Çalışmaya dâhil edilen hastalar için 28 günlük takipler öngörüldü, eksitus olan yada taburcu olan hastalar ve YBÜ takipleri sırasında septik şok gelişen hastalar kaydedildi. Çalışmamızda, standart PN alan ve standart PN yanında parenteral dipeptid Gln-Ala alan hastaların Endocan değerleri arasında istatistiksel bir fark saptanmadı (p>0,05). Her iki grup arasında mortalite ve septik şok gelişim oranları açısından anlamlı fark bulunmadı. Sonuç olarak;elde ettiğimiz veriler PN alan septik hastalarda parenteral Gln takviyesinin Endocan düzeylerine ve mortalite ile septik şok gelişim oranlarına katkısı olmadığı yönündedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was investigating the effect of parenteral Glutamine (Gln) supplementation on Endocan levels in patients with sepsis receiving parenteral nutrition (PN). In Gaziantep University Şahinbey Education Research and Practice Hospital Department of Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Clinic, a parenteral nutritional solution was initiated followed by sepsis diagnosis according to Sepsis-3 consensus criteria or developing sepsis diagnosis during follow-up and a total of 60 patients between 18-70 years old were included in the study.Patients randomly were divided into two groups according to standart parenteral nutrition (PN) and standartPN additionally the parenteral dipeptide Gln-Ala. The Gln-Ala dipeptide dosage was calculated to be 0.35 mg / kg. Demographic data, follow up 0 , 3 and 7th days values of Endocan, CRP, ESR, lactate and WBC of were recorded.APACHE II scores on patients recorded admission to intensive care unit and SOFA scores on days 0, 3 and 7th of follow-up. For patients included in the study 28-day follow-up predicted, patients who were discharged or exitus andpatients with septic shock recorded. In our study, there was no statistically significant difference between the Endocan values of patients receiving parenteral dipeptide Gln-Ala additionally the standard PN or standard PN(p>0,05). There was no significant difference in mortality and septic shock development rates between the two groups. As a result; no significant trend was identified for an effect of parenteral Gln supplementation in septic patients with PN on Endocan levels and mortality and septic shock development rates.