Damak yarığı olan bebeklerde ameliyat sonrası farklı biberon kullanımının beslenme sürecine etkisi
The effect of using different bottles after surgery on the feeding process in infants with cleft palate
- Tez No: 782825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KAN ÖNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışma damak yarığı olan bebeklerde ameliyat sonrası farklı biberon kullanımının beslenme sürecine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın, kontrol grubunu standart biberon ile beslenen (n=25), deney grubunu ucu sıkılabilir biberon ile beslenen (n=25) 6-12 ay arası bebekler oluşturdu. Farklı yöntemlerle beslenen grupların oral beslenmeye geçiş süresi, besin miktarı, vücut ağırlığı, taburculuk süresine ilişkin veriler izlendi. Bebeklerin ameliyattan sonra beslenmeye başlama sürelerine bakıldığında standart biberon kullanan bebekler 3,02±2,43, ucu sıkılabilir biberon kullanan bebekler 3,96±3,34 saat sonra beslenmeye başladı. Taburculuğa kadar geçen sürede standart biberon kullanan bebekler 339,68±176,03 ml, ucu sıkılabilir biberon kullanan bebekler 305,60±203,21 ml besin aldılar. Tüm bebeklerin taburculuk süreleri değerlendirildiğinde taburculuk süreleri 17,2 ile 31,5 saat arasında değişmekte olup ortalama süre 23,42±3,05 saattir. Ameliyattan iki hafta sonra vücut ağırlıklarına bakıldığında standart biberon kullanan bebekler -78,00±402,12 gr, ucu sıkılabilir biberon kullanan bebekler -13,60±317,89 gr kaybettikleri tespit edildi. Gruplar karşılaştırıldığında ameliyat sonrasında farklı beslenme yöntemlerine göre oral beslenmeye geçiş süresi, besin miktarı, vücut ağırlığı ve taburculuk süresi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Araştırma sonucunda damak yarığı ameliyatında sonra ucu sıkılabilir biberon kullanımı ile standart biberon kullanımının bebeklerin beslenme sürecine etkisinde bir fark olmadığı, her iki besleme yönteminin kullanılabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a randomized controlled experimental prospective study in order to determine the effect of using different bottles after surgery on the feeding process in infantswith cleft palate surgery. The control group of the study consisted of infants aged 6-12 months fed with a standard bottle (n=25) and the experimental group fed with a squeezable bottle (n=25). Data on the transition time to oral feeding, the amount of nutrients, body weight, and the discharge time of the groups fed with different methods were observed. Considering the time of initiation of feeding after the surgery, infants using standard bottle were 3.02±2.43 hours, infants using squeezable bottle started feeding after 3.96±3.34 hours. During the time until their discharge, the infants using standard bottle were fed with 339.68±176.03 ml of food in total whereas the infants using squeezable bottle were fed with 305.60±203.21 ml of food in total. Upon the evaluation of the discharge duration of all the infants, the discharge durations vary between 17,2 and 31,5 hours, and the average time is 23.42±3,05 hours. When the body weights were examined by the end of two weeks after the surgery, it has been determined that the infants using standard bottle lost -78.00±402.12 g while the infants using squeezable bottle lost -13.60±317.89 g. In comparison of the two groups, there has been no significant statistical difference in aspects of transition time to oral feeding, amount of nutrients, body weight and discharge duration according to different feeding methods after surgery (p>0.05). As a result of the study, it was determined that there was no difference in the effect of using a squeezable bottle and a standard bottle on the feeding process of infants after cleft palate surgery, and that both of the nutrition methods could be used.