Arka çapraz bağın korunarak uygulandığı ve kesilerek uygulandığı diz protezlerinde klinik ve radyolojik sonuçların karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Longterm functi̇onal and radiological results in posterior cruciate ligament retaining and posterior cruciate li̇gament substi̇tuti̇ng total knee arthroplasty
  1. Tez No: 489992
  2. Yazar: SEZGİN BAHADIR TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖMER ARPACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmamızda bağ korunarak ve kesilerek uygulanan total diz protezlerinin retrospektif olarak uzun dönem sonuçlarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Kliniğimizde Haziran 2006-2014 tarihleri arasında arka çapraz bağı koruyarak uyguladığımız 54 total diz protezli hastamızın 59 dizi ve Temmuz 2006-2012 yılları arasında bağ kesen total diz protezi uygulanan bulunan 61 hastanın 80 dizi çalışmamıza dahil edilmiştir. 54 hastamızın 51'i (%94,5) primer osteoartrit nedeniyle opere edilirken, geride kalan 3 hastamızın (%5,5) altta yatan romatoid artrit hastalığı vardı. Yaşları 54 ile 82 arasında değişiyordu, yaş ortalaması ise 67,4'idi. Bağ kesen grubun yaşları 42-85 arasında değişiyordu. (ortalama 65.4) 59 hasta primer osteoartrit nedeniyle opere edilirken, 1 hasta romatoid artrit nedeniyle, 1 hasta diz travması sonucu gelişen sekonder osteoartrit nedeniyle opere edildi. Hastalarımız Amerikan Diz Cemiyeti skorlama sistemine göre ameliyat öncesi ve sonrası değerlendirildiler. Radyolojik değerlendirmesi ise Total Diz Protezi Radyolojik Değerlendirme Kriterlerine göre yapılmıştır. Diz skoru bağ koruyan grupta preoperatif 48,4 (36-72) iken postoperatif 93,3 (76-100) olarak hesaplanmıştır. Bağ kesen protezde ise preoperatif değerlendirilen 61 hastanın 80 dizinde diz skoru ortalama 38-71 arasında olup ortalama 43.7 olarak hesaplanmışken postoperatif dönemde diz skoru 78-100 olarak hesaplanmıştır. Bağ koruyan protez yapılan grupta hastaların fonksiyonel skoru preoperatif 31,2 (15-60) iken ameliyat sonrası 84,8' e (60-100) yükselmiştir. Bağ kesen grupta ise fonksiyon skoru 10-60 ortalama 35.08 postoperatif 60-100 ortalama 82.2 olarak hesaplanmıştır. 1 hastamızda 5 yıl sonra geç protez enfeksiyonu olduğundan revizyon total diz protezi operasyonu yapılmıştır. Bağ kesen grupta ise 1 hastaya GÜS 'den yayılan hematojen enfeksiyon nedeniyle revizyon diz protezi uygulanmıştır. Her iki grupta da iyi sonuçlar bildirilmiştir.. Uygulanan total diz protezleri uygun hasta seçildiğinde, uygun ameliyathane koşulları sağlandığında, tecrübeli cerrahlar tarafından uygulanan, sonuçları yüz güldürücü cerrahi bir girişimdir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to retrospectively investigate and to present midterm and longterm results of the operations with the PCL retaining and substituting total knee arthroplasthy. In this study, 59 knees of the 54 patients were evaluated, who treated with PCL retaining total knee arthroplasthy between June 2006- June 2014 and 80 knees of the 61 patients were evaluated who treated with PCL substituting total knee prothesis in our clinic. The mean age of this study was 67,4 (54-82). 51 of the 54 patients were operated thereby primer ostheoarthritis and 3 patients were operated because of romatoid arthritis. Mean age was between 42-85. (mean 65.4). 59 of 61 patients were operated because of primer ostheoartritis and 1 of 61 romatoid arthritis and 1 of 61 seconde osteoarthritis. Our patients were evaluated according to American Knee Society Score and functional score. Radiological evaluation was performed according to Total Knee Arhroplasthy Radiological Evaluotion Criteria. Knee score was 36-72 (mean 48,4) before the surgery, 76-100 (mean 93,3) after the surgery in PCL retaining group. In PCL substituting group knee score was 38-71 (mean 43.7) before the surgery, knee score was 78-100 after the surgery. Functional score was 31,2 (15-60) prior to the surgery and 84,8 (60-100) subsequently in PCL retaining group. In PCL substituting group knee function score was 10-60 (mean 35.08) before the surgery and knee function score was 60-100 (mean 82.2) after the surgery In one case we had a revision total knee surgery because of the late infection of the knee in PCL retaining group an one case revised because of genitouriner system enfection in PCL substituting group. As a result with PCL retaining and substituting knee prothesis we can obtain good results. In this study we find mean range of motion difference between two groups. PCL retaining or substituting total knee arthroplasthy are favorable orthopaedic procedure when performed with adequate patients, in an adequate operating room with actual surgical techniques by the experienced surgeons.