Gluten enteropati ile tırnak kapilleroskopi bulguları ve hastalık aktivasyonu arasındaki ilişki
The relationship between gluten enteropaty and nailfold capillaryoscopy findings and disease activity
  1. Tez No: 490012
  2. Yazar: BURAK OKYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH EMRE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Mikrovasküler hasarın değerlendirilmesinde; Nailfold videocapilleroscopy (NVC) hızlı, kolay, maliyetsiz ve invaziv olmayan bir yöntemdir. Sistemik skleroderma, Sjögren hastalığı gibi otoimmun zemini olan hastalıklarda NVC ile hastalık ve hastalık aktivasyonları ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Mikrovasküler yatak en kolay tırnak yatağında ulaşılabilir olup otoimmun hastalıkların tanısı, şiddeti ve takibi açısından fikir veren özellikler taşımaktadır. Bu çalışmada NVC ile kapiller dolaşımı değerlendirerek, gluten enteropati (GE) hastalığı ile arasındaki ilişkiyi saptamayı amaçladık. YÖNTEM ve MATERYAL: Bu çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü'nde GE tanısı ile takip edilen; 35 aktif, 32 remisyonda hasta ile 27 GE tanısı ekarte edilmiş sağlıklı insan alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen aktif/remisyon hastaları, GE tanısı dışında herhangi bir sistemik, otoimmun hastalığı olmayan, malignensisi olmayan, sigara içmeyen ve gebeliği olmayan hastalardan seçilmiştir. Kontrol grubu (KG) ise dispeptik şikayetler ile polikliniğimize başvuran ve herhangi bir sistemik hastalığı olmayan ve GE ekarte edilmiş kişilerden seçilmiştir. Çalışmamızda kapiller ölçümler; cinsiyet, yaş, Body Mass Index (BMI), GE tanı süresi, hemogram ve rutin laboratuvar değerleri, Anti-Tissue Transglutaminaz (a-TTG), anti endomisyum antikoru (EMA) ve anti gliadin antikoru (AGA) gibi hastalığa spesifik otoantikorlar ve March-OberHuber (MOH) sınıflaması ile karşılaştırılmıştır. Yapılan ölçümler NVC bulguları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE:Gluten enteropathy is an autoimmune, proximal small intestinal disease that develops in genetically susceptible individuals as permanent intolerance to other gluten-like cereal proteins in cereals such as gluten and barley, rye, oats, etc.The microvascular bed is the easiest to reach in the nailfold and has features that give an idea about autoimmune diseases.In this study, we aimed to determine the relationship between gluten enteropathy patient activation and capillary circulation with nailfold video capillaryoscopy device. METHOD and MATERIAL: In this study, Gaziantep University Faculty of Medicine Sahinbey Research and Practice Hospital Department of Gastroenterology was diagnosed with gluten enteropathy, 35 active, 32 remission patients and 27 control groups without gluten enteropathy were included.They were selected from 94 patients included in the study, no systemic, autoimmune disease, non-smoker, and no pregnancy except gluten enteropathy.Capillary measurements in our work; gender, age, Body Mass Index, duration of GE diagnosis, hemogram and routine laboratory values, disease-specific autoantibodies such as anti tissue transglutaminaz, anti endomysium antibody and anti gliadin antibody and March-OberHuber classification.