İdiyopatik membranöz glomurolenefritli hastalarda anti-fosfolipaz A2 reseptör(anti-pla2R) antikor düzeyinin tanı ve tedavideki yeri
Diagnosis and trerapeutic value of anti-phospholipath A2 receptor (anti-PLA2R) antibody in idiopathic membrane glomeruronophritis
- Tez No: 490013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM USALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Membranöz glomerulonefrit (MGN) yetişkinlerde nefrotik sendroma yol açan en sık primer glomerüler hastalıktır. 2009'da Beck ve arkadaşları tarafından, yetişkin idiyopatik membranöz glomerulonefrit(İMN) tanılı hastaların %70'inde M-Tipi fosfolipaz A2 reseptörüne karşı gelişmiş olan otoantikorların (Anti-PLA2R) varlığı gösterilmiştir. Bizim araştırmamız, sağlıklı gönüllüler ve İMN'li hastalarda Anti-PLA2R antikor varlığını, düzeylerini ve bu düzeylerin klinik parametreler ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçlayan kesitsel bir çalışmadır. Metod: Gaziantep üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı olarak nefroloji polikliniğine başvuran böbrek biyopsisi ile İMN tanısı konulmuş 71 erişkin hasta ve 48 sağlıklı gönüllü aydınlatılmış onam formu alınarak kesitsel çalışmamıza dahil edildi. Çalışmaya 1 ay içinde tedavi değişikliği yapılmamış, serum kreatinin düzeyi 0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Membranous glomerulonephritis (MGN) is the most common primary glomerular disease causing nephrotic syndrome in adults. In 2009, Beck et al. demonstrated the presence of auto-antibodies (anti-PLA2R) against M-type phospholipase A2 receptor in 70% of the patients diagnosed with adult idiopathic membranous glomerulonephritis (IMN). Our study is a cross-sectional study that aims to evaluate the presence and levels of PLA2R antibodies in healthy volunteers and IMN patients and to assess the relationship between these levels and clinical parameters. Method: Seventy-one patients who were admitted to the Nephrology Polyclinic of the Department of Nephrology's Gaziantep University Medical Faculty and who were diagnosed with IMN by renal biopsy, and 48 healthy volunteers, were included in our cross-sectional study after providing informed consent forms. Patients between the ages of 18-65 who were pathologically diagnosed with IMN, had serum creatinine levels of 0.05).