Minimal hepatik ensefalopati tedavisinde laktuloz ve lactobacillus rhamnosus GG 'nin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of lactulose and lactobacillus rhamnosus GG in the treatment of minimal hepatic encephalopathy
  1. Tez No: 490011
  2. Yazar: ZERİN GÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH EMRE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve amaç: Minimal hepatik ensefalopati (MHE); mental ve nörolojik muayenenin normal olduğu, farklı testlerle tanı konulan, aşikar hepatik ensefalopatinin (HE) hemen öncesindeki evredir. MHE; hastaların yaşam kalitesini, araç sürüş performansını olumsuz etkilerken HE'ye de progresyon gösterebilir. Çalışmamızın amacı; kritik titreşim frekansı (CFF) testi ile MHE prevalansını saptamak, MHE risk faktörlerini saptayabilmek, laktuloz ve lactobacillus rhamnosus GG (LbGG)'nin MHE tedavisinde etkinliklerini karşılaştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Haziran 2017 - Aralık 2017 tarihleri arasında Gastroenteroloji polikliniğine başvuran klinik, laboratuvar, görüntüleme yöntemleri ve/veya karaciğer biyopsisi ile tanı konmuş aşikar HE olmayan 154 sirotik hasta çalışmaya dahil edildi. Uygulanan CFF test
Özet (Çeviri)
Objective: Minimal hepatic encephalopathy (MHE); mental and neurological examination is normal, diagnosed by different tests, and it is evident just before hepatic encephalopathy (HE). MHE; may negatively affect the quality of life of the patients, the driving performance of the vehicle, and may progress to HE. The purpose of our study to determine the prevalence of MHE with the critical flicker frequency (CFF) test, to identify the risk factors for MHE, and to compare the efficacy of lactulose and lactobacillus rhamnosus GG (LbGG) in the treatment of MHE. Materials and Methods: 154 cirrhotic patients diagnosed with clinical, laboratory, scanning methods and / or liver biopsy who were admitted the Gastroenterology polyclinic and who did not have obvious HE were included in the study. The applied CFF test