Koyunlarda dehidrasyonun bazı serum akut faz protein konsantrasyonlarına etkisi
The effect of dehydration on serum concentrati̇ons of some acute phase proteins in sheeps
- Tez No: 490033
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ULUTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çeşitli yangı ve hastalık durumlarında sıvı alımının azalması ve/veya kaybının artması sonucu sıvı açıkları gelişmekte ve dehidrasyon şekillenmektedir. Dehidrasyonun serum AFP konsantrasyonları üzerine etkisi bilinmemektedir. Bu çalışmada dehidrasyonun serum AFP konsantrasyonları üzerine etkisinin ortaya konması amaçlandı. Araştırmanın hayvan materyalini 20 adet, sağlıklı 6-8 aylık yaşta, her iki cinsiyette koyunlar oluşturdu. Koyunlar randomize 4 eşit gruba (n=5) ayrılarak 7 gün süreyle takip edildi. Araştırma grupları; •Sistemik Yangı (SİSY): Tek doz sağ M. serratus cervisis kası içine 5 ml FCA uygulanarak ad libitum su ve yem verildi. •Dehidrasyon (DEH): Tek doz sağ M.serratus cervisis kası içine 5 ml plasebo %0,9 NaCl uygulandı ve art arda 5 gün su kısıtlanarak ad libitum yem verildi. •Sistemik Yangı + Dehidrasyon (SİSY+DEH): Tek doz sağ M.serratus cervisis kası içine 5 ml FCA uygulanarak sistemik yangı, art arda 5 gün süreyle de su kısıtlanarak dehidrasyon oluşturuldu. Bu süreçte yem ad libitum verildi. •Kontrol (KON): Tek doz M. sağ serratus cervisis kası içine 5 ml plasebo %0,9 NaCl uygulanarak ad libitum su ve yem verildi. Çalışma gruplarındaki koyunların günlük yem tüketimi, vücut ağırlık ölçümleri ve klinik muayeneleri yapılırken, kan örnekleri araştırmanın 0., 1., 3., 5., ve 7. günlerinde alındı. SİSY ve SİSY+DEH gruplarında serum Hp, SAA, Cp ve Fb konsantrasyonlarında anlamlı artışlar belirlendi. DEH grubunda ise yalnızca Hp konsantrasyonunda anlamlı bir artış saptandı. Sonuç olarak; koyunlarda dehidrasyonda serum Hp konsantrasyonunun artması nedeniyle dehidrasyonun tanı ve izlenmesinde bu biyobelirteçten yararlanılabileceği ve elde edilen tüm verilerin gelecekte yapılacak çalışmalarda referans olarak kullanılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Decreased fluid intake and/or increased fluid loss in various inflammatory and disease states result in developing fluid deficits and dehydration. The effect of dehydration on serum AFP concentrations is unknown. In this study, it was aimed to reveal the effect of dehydration on serum concentrations of some acute phase proteins. The animal material of the study consisted of 20 healthy, 6-8 months old sheep with both sexes. The sheeps were randomly divided into 4 equal groups (n = 5) and followed for 7 days. Research groups: •Systemic inflamation (SISY): A single dose of 5 ml FCA was administered intramuscularly into right M. serratus cervicis. Feed and drinking water were provided as ad libitum through 7 days. •Dehydration (DEH): A single dose of 5 ml plasebo 0.9% NaCl was administered intramuscularly into right M. serratus cervicis and consecutive 5 days water deprivation was made with ad libitum feed. •Systemic inflamation+ Dehydration (SISY+DEH): A single dose of 5 ml FCA was administered intramuscularly into right M. serratus cervicis and dehydration was created by water deprivation for consecutive 5 days. In this process feed was provided as ad libitum. •Control (KON): A single dose of 5 ml plasebo 0.9% NaCl was administered intramuscularly into right M. serratus cervicis. Feed and drinking water were provided as ad libitum. Blood samples were collected on days 0, 1, 3, 5, and 7 while feed consumption, body weights and clinical examinations were performed daily during the study. Significant increases were found in serum Hp, SAA, Cp and plasma Fb concentrations in SISY and SISY + DEH groups. There was a significant increase in only serum Hp concentration in the DEH group. As a result; it is concluded that serum Hp concentration may be a useful biomarker in the diagnosis and monitoring of dehydration and that all data obtained can be used as the reference in future studies.