Numerical modeling of OGEE spillway and comparing with physical results
OGEE tipli dolusavağın numerik modellenmesi ve fiziksel sonuçlarla karşılaştırılması
  1. Tez No: 490071
  2. Yazar: MARIF MAHMOOD KARIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, ogee tipi dolusavak yüzeyinde akış hızı, su yüzeyi profili ve basınç dağılımı gibi akış özelliklerinin simülasyonunu incelemektedir. Dolusavak yüzeyinde yedi noktada düşey hız, basınç ve kesme gerilmesi dağılımı, literatürden elde edilen FLOW-3D yazılım tabanlı fiziksel modeller kullanılarak simüle edilmiştir. Dolusavak üzerindeki basınç ve su ücreti, her model için sekiz farklı akış oranında iki dolu dolusavak modeli için hesaplandı. Gerçek akış, fiziksel modelde çalkantılı olduğu için sayısal modellemede“𝑘-ε”türbülans modeli seçildi. Basınç ve su ücreti içeren sayısal modelin sonuçları laboratuar modeli sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Sayısal sonuçlar ve deneysel veriler arasında iyi bir anlaşma sağlandı. Sonuçlar, deşarj arttıkça basınç dağılımının azaldığını ve bunun tersinin de doğru olduğunu gösterdi. Buna ek olarak, ilk model analizi etki alanı boyunca iki negatif basınç bölgesi gösterdi; Birincisi ogee eğrisinde, ikincisi eğimli düz çizginin ucunda ogee eğrisinden sonra yer alır. Ayrıca, dolusavak yapısının yatay yüzeyinin ogee krestinden sonra eğimi, kavitasyonun gerçekleşmesi problemlerinden kaçınarak basınç dağılımı üzerinde etkili olduğu görülmüştür. FLOW-3D simülasyon sonuçları, karşılık gelen fiziksel modele dayanan ANSYS sonuçları ile de karşılaştırılmıştır. Genel olarak, her iki aracın sayısal simülasyonları, FLOW-3D simülasyonları ANSYS'den biraz daha iyi olan fiziksel model verilerine yakın.
Özet (Çeviri)
This study investigates the simulation of flow characteristics such as flow rate, water surfaces profile, and pressures distribution over ogee type spillway surface. Distribution of vertical velocity, pressure and shear stress in seven points on the surface of the spillway is simulated by using the FLOW-3D software based physical models obtained from the literature. The pressure and water surcharge over the spillway was calculated for two models of spillway with eight different flow rates for each model. Since the actual flow is turbulent in the physical model, the“𝑘−𝜀”turbulence model was chosen in the numerical modeling. The results from numerical model containing pressure and water surcharge were compared with the laboratory model results. A good agreement was achieved between the numerical results and the experimental data. The results showed that as the discharge increases the pressure distribution is reduced and vice versa. In addition, the first model analysis showed two regions of negative pressure throughout the domain; the first one located at the ogee curve while the second at the end of the sloping straight line somewhere after ogee curve. Also, the slope of the horizontal surface of spillway structure after the ogee crest was observed to influence on the pressure distribution by avoiding the cavitation's problems to take place. The Flow-3D simulation results were also compared with those of ANSYS tool based on the corresponding physical model. Overall, the numerical simulations of both tools are close to the physical model data with FLOW-3D simulations being slightly better than ANSYS.